Anne babaların en zorlandığı konulardan biri olan çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak ile ilgili olarak uzmanlar atılması gereken 4 adım olduğunun altını çiziyor.

Özel Nar Sanat Anaokulu olarak bu adımları paylaşmak istedik. Öncelikle sizinle ebeveynlerin özellikle de annenin çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanmasına hazırlık sürecini ve adımlarını sunuyoruz.

1- Ebeveynler özellikle de anne hazır olmalı!

Öncelikli olarak çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırma noktasında annenin mutlaka hazır olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, ebeveynlerin bu dönemde her zamankinden daha sakin ve anlayışlı olması gerektiğini kaydediyor.

Tuvalet alışkanlığına başlanacağının bilincine varılması ve her an her şey olabileceğinin bilinmesinin şart olduğunu işaret eden uzmanlar, özellikle annelerin bu dönemi randevularının olmadığı bir döneme getirmesini tavsiye ediyor.

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırılırken tepkisel ve duyarsız olabileceğini, alt ıslatmaya devam edebileceğini de hatırlatan uzmanlar, bu dönemde ortaya çıkabilecek fizyolojik sorunların mutlaka dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğinin üzerinde duruyor. Fizyolojik sorunların anne babanın birinden geçen genetik bir durum olabileceği gibi çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanmaya hazır olmamasından da kaynaklanabileceğini paylaşan uzmanlar, bu gibi tüm durumlara hazırlıklı olunması gerektiğini belirtiyor.

Tuvalet eğitiminde ilk adım gündüz büyük tuvalet eğitimi ile başlanabilir. Ardından gündüz küçük tuvalet eğitimi ve bütün bu eğitimlerden sonra da gece küçük tuvalet eğitimi ile eğitim tamamlanabilir.

Tuvalet eğitimi konusunda uzmanlar çocuğun mutlaka dikkatinin tuvalete çekilmesi gerektiğini işaret ederken, burada banyo esnasında banyoda klozet varsa çocuğa ufak ufak tuvalet tanıtımının yapılmasıyla başlanabileceğini paylaşıyor. Çocuğun merakını banyoya çektikten sonra banyo öncesinde tuvalet yapması sağlanabilir.