Daha önce sizlerle çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmanın 4 altın kuralı olduğunu paylaşmış ve ilk altın kural olan ebeveynlerin hazır olması konusunu ele almıştık.

Şimdi ikinci en önemli kural olan tuvalet alışkanlığı kazanmaya çocuk hazır mı başlığını ele alacağız.

Uzmanlar çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırabilmek için çocuğun idrar yollarındaki kasların yeterince çalışıyor olmasının gerektiğinin altını çiziyor. Tuvaleti tutma konusunda bu kasların yeterince olgunluğa ulaşmış olmasının şart olduğunu kaydeden uzmanlar, ayrıca çocuğun mutlaka kendini ifade edebilecek bir duruma gelmiş olması gerektiğini hatırlatıyor.

Kendini ifade edemeyen çocukların tuvalet alışkanlığından önce iletişim ve dil problemlerinin çözülmesi gerektiğini dile getiren uzmanlar, ayrıca çocuk bu sürece başlamadan önce sabah kuru kalkıyor mu buna da bakılması gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca uzmanlar, ebeveynlerin zeka ile kasların ve fizyolojik durumun bir ilgisi olduğunu düşünmemesi gerektiğini savunurken, çocuğun çok zeki görünmesinin, çok güzel konuşmasının tuvalet alışkanlığını çabucak elde edeceğinin bir göstergesi olmadığı üzerinde duruyor.