Dikkat eksikliği hem biz yetişkinlerde hem de çocuklarda oldukça yaygın olarak görülen bir durum. Yetişkinlerde tedavisi daha kolay olaysa da bu çocuklar için oldukça zor oluyor.  Peki dikkat eksikliği neden olur ? Belirtileri nelerdir ? diye merak ediyorsanız Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere bu konuda yazdığımız makalemiz çok yararlı olacak.

Dikkat eksikliği  nedir?

Dikkat eksikliği tedavi edilmezse kişinin iş ve sosyal yaşamını derinden etkileyen bir sorundur. Çocuklarda genellikle hiperaktivite bozukluğu ile birlikte görülür. Yetişkinlik hayatlarını  da  etkileyen bu   durum eğitim hayatında da başarısızlığa yol açar.

Çocuklar yardıma ihtiyaç duyarlar, yardım edilmezse atlatmaları çok zordur. Fakat yetişkinlerde durum biraz daha farklıdır. Kişiler bazen çok ilerlememiş vakalarda kendi kendilerini tedavi ederler.

Dikkat eksikliği çok güç anlaşılan bir durumdur.  Bu süreç içinde iş ve sosyal yaşamları olumsuz yönde etkilenir.

Dikkat eksikliği neden olur?

Genellikle işitme ve görme duyularımızda bir eksiklik varsa dikkat dağınıklığı yaşarız. Bu fiziksel eksiklikler beynimizi yanlış çalıştırır.

Dikkat eksikliği çevresel faktörlerde etki edebilir. Örneğin iş yerinde çalışırken masanızda bulunan herhangi bir objede dikkatinizin dağılmasına yol açabilir.

Dikkatiniz kişisel kaygılarınıza, stresli bir işte çalışıyor olmanıza, özel hayattaki bazı kargaşalara da bağlı olabilir.

Dikkat eksikliği nasıl anlaşılır?

Dikkat eksikliği olan kişiler aynı yerde sabit durmakta zorlanırlar. Sürekli hareket etmek veya bir şeylerle oyalanmak isterler. Bir olay veya hikaye anlatıldığından o andan koparlar ve farklı hayallere dalarlar.

İş yerlerinde sürekli bitkin ve dalmış haldedirler. İşlerine tam olarak odaklanamaz ve sürekli hatalar yaparlar.

Çocuklarda ise sürekli bir şeyleri tekrar etme, odaklanamama, hayallere dalma veya okuduğundan bir şey anlamama gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Peki buna ne iyi gelir ?

Omega 3

Bu yağlar hafızayı güçlendirerek beyni korur.

Kırmızı et

İçindeki demir oranı dikkat eksikliğine iyi gelir ve beyni güçlendirir.

Tahıl

Kan şekerini dengeleyerek hafızayı güçlendiren tahıl en önemli besin kaynaklarından biridir.

Yoğurt

Hafızayı güçlendirip beyni koruyarak dikkat eksikliğine iyi gelir.

Ceviz içi

Genellikle öğrencilere büyük sınavlardan önce balla karıştırarak verilen ceviz kuvvet verir, konsantrasyonu arttır.