Çocuk hangi yaşta olursa olsun disiplin gereklidir. Peki disiplin kurmaya çalışırken nelere dikkat edilmeli? Bu soruların cevabını Psikoterapist Kevser Orak ailelere tavsiyelerde de bulunarak cevaplıyor. Disiplin bir anlamda çocuk için sorumluluklarıyla yaşantısındaki hareketlerinin, doğal ve sosyal sonuçlarını kabul etmesidir. Çocuğa istenilen davranış ve alışkanlıkları öğretmek, kendi kendini denetleme ya da iç denetim olan ahlak gelişimini sağlamaktadır. Evinizde disiplin ortamı işleri daha da kolaylaştırır ve kontrol edilebilir hale getirir. Peki bu disiplin ortamını yaratmak için ne yapmalısınız?

Günlük Düzen Oluşturulmalı

İlk olarak bir düzen tablosu oluşturulmalı bu oluşturulan tablo da çocuğunuzun yemek saatleri, oyun saatleri, uyku saati (okula gidiyorsa etüt saatleri) gibi günlük rutinlerini yazmalısınız. Olağanüstü bir durum olmadıkça bu plana uymaya çalışın ki böylelikle çocuk bu düzene mutlaka uyulması gerektiğini kabul etsin.

Ev Kurallarınızı Belirleyin

Çocuğunuza insanlarla yaşanılan her ortamda olduğu gibi uyulması gereken kurallar olduğu bu kuralların uyulması gerektiğini uyulmadığı takdirde oluşacak karmaşayı, yaş düzenine uygun bir şekilde açıklayın. Daha sonra onunla birlikte kuralları belirleyin. Belirleyeceğiniz kuralların gerçekçi ve uygulanabilir olmasına özen gösterin.

Açıklamada Bulunun

Çocuğa bir iş yapmasını söylerken gerekçesini mutlaka belirtin. Örneğin; çocuğunuzun abur cubur yememesi gerektiğini söylediğiniz de bunun sağlığa zararlı olduğunu da belirtmelisiniz.

Sorumluluk Verin

Çocuğunuzun evde bir birey olarak hissedebilmesi için ona küçük sorumluluklar vermelisiniz. Örneğin; oyuncaklarını toplar mısın? masayı kurmama yardım eder misin? vb.

Kurallara Uyun

Ev içerisinde belirlediğiniz kurallara uymak konusunda çocuğunuza model olun.

Tutarlı Davranın

Anne ve babalar birlikte çocuğa karşı tutarlı davrandığında çocukları üzerinde istedikleri etkiyi bırakabilirler.

Takdir Edin

Çocuğunuz kurallara uyduğunda olumlu davranış özelliklerini takdir edin.

Çözüme Dahil Edin

Evde yaşadığınız problemlerde çocuğa buna yönelik ne hissettiğini sorun. Fikrini sorun, sizde onun problemlerinde ona yardımcı olacak fikirler üretin.