Çocuğunuz yerinde duramıyor ve aşırı hareketli ise aklınıza muhtemelen ilk olarak hiperaktiflik mi var acaba? sorusu gelmiştir. Belki haklı da olabilirsiniz ama “hiperaktivite nedir?” sorusunun tam cevabını bilmeden telaşa kapılmaya gerek yok. Şimdi sizler için araştırdığımız hiperaktivite yazısını gelin hep birlikte inceleyelim…

Çocuklarda plansızlık ve aşırı hareketlilik şeklinde açığa çıkan, dürtüsel bir bozukluktur. Hiperaktif çocuklar, rahatsız edici davranışları bilerek yapmazlar. Bu davranışlar şımarıklık gibi görünür ama bu bir tür şımarıklık veya benzeri durum değildir. Hiperaktivite bozukluğu, dürtülerin kontrol edilmesinde yaşanan güçlükten ileri gelir.

Günümüzde birçok ailenin şikayetçi olduğu yaşadığı sorunlardan biri de aşırı hareketli çocuklar. Normalin dışında davranma ve buna bağlı aşırı hareket etme tanısı hiperaktivitedir. Çocukların hayatı olumsuz yönde etkileyen hiperaktivite çocukların ruh sağlığını da etkiliyor. Peki bu hiperaktivitenin belirtileri neler? ve bu durum karşısında neler yapılmalı? sorularının cevabını hazırladık…

Hiperaktivitenin başlıca belirtileri

  • Düşünmeden hareket etmek, Dikkatini bir noktaya toplayamamak, Hareketlerini kontrol edememek, Göz temasından kaçınma, Düşünmeden söz söyleme, Sakarlık, Ayakkabılarını ters giyme, Kitabı, defteri ters tutma, Yaşıtlarıyla arkadaşlık kuramama, Dikkat gerektiren etkinliklerde zorlanma, Her ortamda hareketli olma, Hiperaktivite tedavisinin başarılı olması için doğru teşhis ilk aşamadır. Hiperaktif olduğu düşünülen çocuklar uzman kontrolünde kapsamlı incelemeden geçirilmelidir.
  • Değerlendirmede, psikiyatr, medikal uzman, pedagoji uzmanı ortak çalışmalıdır. İnceleme sonucunda hangi terapilerin uygulanması gerektiğine karar verilerek tedaviye başlanır. Tedavide sadece ilaç kullanımı yeterli değildir. İlaç bireyin sakinleşmesini sağlayabilir ancak davranışlarını değiştirmez. Davranış değişikliği, ilişkilerini güçlendirme, okul hayatındaki sorunlarının giderilmesi, terapi teknikleri kullanmayı gerektirir.

Böyle bir durum karşısında neler yapılmalı?

Öncelikle bireye kendisini kontrol ve idare etme öğretilmelidir. Bununla birlikte hem çocuğa hem de anne baba gibi yakın çevresine eğitim verilmelidir. Yaşı büyük olanlarda iletişim becerilerini geliştirme üzerinde durulur ve bu da kişinin terapiye aktif katılımını gerektirir.

Çocuklarda ise iç kontrolü geliştirme, derslere odaklanma ve doğru ders çalışma, dikkat eksikliği olan alanlarda egzersizler yaptırma yoluyla çocukların tedavisi sağlanabilir. Dahası gençler için sosyal beceri eğitimi, duygu eğitimi, problem çözme becerisi kazandırma eğitimi gibi eğitimler verilebilir.

Ebeveynler için ise empati kurma, durumu kabullenme ve duruma uygun davranma, sevgi gösterme, doğru kararlar alma, problemleri çözme, sakin kalabilme, beden dilini kullanabilme gibi davranışların eğitimi verilebilir.