Halk arasında horlama daha çok yetişkinler özellikle de erkeklerde gözlemlenen bir durum olarak bilinse de uzmanlar, sanılanın aksine horlama hatta uyku apnesinin çocuklarda daha fazla gözlemlendiğini işaret ediyor.

Özellikle 2 ile 10 yaş aralığındaki çocuklarda ortaya çıkan horlamanın geniz eti ve bademcik hastalıklarından kaynaklanabileceğini savunan uzmanlar, çocuklarda horlamanın masum bir durum olarak görülse bile büyüme ve gelişme geriliği başta olmak üzere pek çok önemli soruna neden olabileceğinin altını çiziyor.

Sürekli devam eden ve şiddetini arttıran horlamanın yaşanması halinde zaman kaybedilmeden mutlaka detaylı bir muayeneden geçmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, horlamanın solunum sırasında havanın üst hava yolundaki darlık nedeniyle kısıtlı bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşmesi sonucu ortaya çıkan ses olduğunu vurguluyor.

Özellikle son yıllarda alerjik problemlerin artması, hava kirliği, çocukların erken yaşta sosyalleşmeleri ve enfeksiyonlara maruz kalmaları gibi durumların, üst solunum yollarında, geniz eti denilen ette gerekenden fazla büyüme ve ciddi horlamaların ortaya çıktığını dile getiren uzmanlar, obezitenin de horlamayı tetikleyen unsurlardan olduğunu açıklıyor.

Horlama uyku verimini de azaltacağı için halsizlik, yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon problemlerini de beraberinde getirdiğini kaydediyor.

Horlama ile uyku apnesi olan çocuklarda sık sık uyanmanın ve oksijen düşüklüğünün uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumun da çocuklarda okul başarısında düşüş ve davranış problemlerini kaçınılmaz hale getirdiğini söylüyor.