Uzmanlar rafine ve yüksek kalorili besinler ve içeceklerin de etkisiyle her geçen gün çocuklarda yeme ve iştahsızlık problemlerinin arttığını işaret ediyor.

Özellikle ülkemizde çocukluk çağında iştahsızlık ve yeme problemleri nedeniyle doktora başvuran ailelerin sayısının gün be gün arttığını kaydeden uzmanlar, bunların yaklaşık yüzde 20 ile 35’inin sağlıklı çocuklardan oluştuğunun altını çiziyor.

Aslında uzmanlar çocuklarda yaşanan iştahsızlık sorununun ebeveynlerin mükemmel büyüme takıntısından açığa çıktığını belirtirken, iştahsızlığın ardında yatan diğer önemli sebepler ve yapılan en büyük yanlışlar neler olduğunun iyi saptanması gerektiğini hatırlatıyor.

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili olarak bazen aşırı bazen de yersiz kaygıları nedeniyle çocuk polikliniklerine koşmalarına neden olan iştahsızlığın, iyi değerlendirilmesi gerektiğini savunan uzmanlar, öncelikle iştahsızlığın tanımının doğru yapılması gerektiğini vurguluyor.

İştahsızlığın bireyin veya çocuğun açlık hissini yeterince algılayamaması olarak tanımlanabileceği üzerinde duran uzmanlar, iştahsızlığın anne veya babanın bakış açısına göre yoruma açık bir özelliği olduğunu ifade ediyor.

Bir anne baba tarafından iştahsız olarak tanımlanan çocuğun başka bir anne baba tarafından iştahlı olarak görülebileceğini değerlendiren uzmanlar, bunun çocuğun yersiz ve gereksiz fazla beslenmesine neden olduğunu unutmamanız gerektiğini ileri sürüyor.