Kitap okuyan çocuklar hayata bir adım önde başladıkları gibi okula başladıkları zamanda daha hazır oluyorlar; okula başladıktan sonra da daha hızlı öğreniyorlar. Aynı zamanda yaşına ve çocuğun gelişimine uygun kitaplarla erken yaşta tanışan çocukların duygusal gelişimleri, düşünme becerileri yaşıtlarına göre belirgin bir oranda gelişiyor.

Okuma alışkanlığının çocuklara olan faydaları…

  • Hayal gücü gelişir

Pek çok yetişkin hayal güçlerinin çocukluklarındaki gibi olmadığından şikayet ederken, okuma alışkanlığı olan çocuğunuz yetişkin olduğunda dahi yaratıcılığın nedenli sınırsız olduğunu bilir.

  • Yazı yazma becerisi gelişir

Çoğu öğrencinin sevmediği bir eylem olan yazı yazmayı sevmenin yolu da kitap okumaktan geçiyor. Okuma alışkanlığı olan çocukların yazı yazmakla arası her zaman daha iyi olur. Ne de olsa okumak, yazma pratiğinin temelini oluşturur. Farklı stillerle tanışarak kendisine en yakın olanla ilişki kurar ve yazı becerisini bunun üzerinden geliştirebilir.

  • Öğrenme süreci daha hızlı gelişir

Kitap okumanın birçok şeye faydası olduğu gibi önemli bir unsur olan öğrenme sürecine de faydası çok büyük. Her kitabın her sayfasından yeni bir şey öğreniliyor. Bu tarihi bir olay da olabilir, kariyerini şekillendirecek bir ilham noktası da.

  • Güçlü bir hafızaya sahip olur

Okudukları kitaplarda ilgilerini çekecek bir karakter, bir hikaye onların hafızalarında yer eder. Bu yüzden hikayelerde geçen karakterleri, mekanları ve olayları hafızasında tutma motivasyonu hafızasının güçlenmesini sağlar.