Toplumdan söz edebilmek için toplumu meydana getiren bireylerin bazı ortak yaşantıları paylaşmaları, tarih, kültür, dil, din gibi bazı ortak özellikleri taşımaları gerekmektedir. Söz konusu bu özelliklerin toplumu oluşturan bireyler tarafından paylaşılması ise kurdukları iletişim sonucu gerçekleşmektedir.

Bu noktada konuşma ve dil bozukluğu olan çocukların iletişim kurmalarında problem yaşamaları nedeniyle toplumsal yaşama ayak uydurmakta sıkıntı çekebiliyor. Bu nedenle iletişim problemi yaşayan çocukların başka alanlarda da problem yaşayabileceğini ve gelişim olumsuzlukları ile karşılaşılabileceğini kaydeden uzmanlar, konuşma ve dil bozukluğu olan çocukların sıkıntılarının ayrıntılı bir şekilde irdelenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Problemlerin irdelenebilmesi için ilk adımın hem anne babaların hem de öğretmenlerin dil gelişimi, konuşmada etkili organlar, konuşma engelinin tanımı, nedenleri, sınıflandırılması, konuşma engelli çocukların özellikleri, konuşma engelli çocuklarda tanı ve değerlendirme konuları hakkında bilgi sahibi olmaktan geçtiğini hatırlatmakta fayda var.