Uzmanlar bebeklerin nasıl öğrendiğini ve öğrendiklerini beyindeki hangi mekanizmalarla kullandığını öğrenmenin anne babalar için önemli olduğunu işaret ediyor. Bizlerde Bakırköy Nar Sanat Anaokulu olarak bu makalemizde uzmanların tavsiyelerini sizlerle paylaşacağız.

Bilgilerin sinir hücreleri ile taşındığını ve buralarda depolandığını belirten uzmanlar, bilginin doğru yere, iyi kalitede ve hızla ulaşabilmesi için sinir liflerinin çevresinde myelin adı verilen bir kılıf bulunduğunu hatırlatıyor. Myelinin oluşmasının anne karnında başladığını ve yüzde 80-90 oranında anne karnındayken tamamlandığını ifade eden uzmanlar, bu olayın myelizasyon olarak tanımlandığını ve ergenlik çağına dek devam ettiğini savunuyor.

Bir sinir hücresi ile gelen bilginin diğer sinire aktarıldığı, sinirlerin bağlandığı yere sinaps adı verildiğini de paylaşan uzmanlar, dışarıdan gleen bilgilerin değerlendirilmesi, öğrenme, arttırma ve bastırma işlemlerinin bu noktalarda sağlandığını, sinapslarda yaşanan sıkıntıların iletim bozukluklarını tetiklediğini dile getiriyor. Koku, ses, dokunma hissi, unutkanlık, hareket bozuklukları gibi durumların sinapslarda yaşanan bozukluklar nedeniyle meydana geldiğini belirtmekte fayda var.

Uzmanlar dışarıdan alınan bilgilerin sinirler arasında iletilebilmesi için sinir hücrelerinin sayısının yeterli olması, aralarındaki bağlantıların yoğun olması ve sinapslardaki taşıyıcı biyokimyasal maddelerin çeşitlilik ve oran olarak yeterli olmasının da şart olduğunu vurguluyor.

Bilgi organizasyonlarının; öğrenme ve sık tekrarlanan uyarılarla, sinirler arasındaki bağlantıların artması ve sinir hücrelerinin içindeki yeni biyokimyasallarla gerçekleştiğini açıklayan uzmanlar, bilginin alınıp değerlendirilmesi ve toplanıp sonradan kullanılabilmesi için o bilgiyle ilgili olan merkezi sinir sisteminin yeterli olmasının da şart olduğunu paylaşıyor.

Sinir hücrelerinin çalışabilmesi için kan ve beyin omurilik sıvısında da gerektiği miktarda oksijen, glikoz, sodyum, potasyum, klor, protein gibi maddelerin ve yaşam kaynağımız suyun var olması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, ayrıca hormonların çeşitli ve yeterli miktarda da olması gerektiğini belirtiyor.