Çocukların iğneden ve doktordan korkmasında en büyük payın biz olduğunu biliyor muydunuz ? Yaptığınız en büyük hata ne biliyor musunuz ? Her başınız sıkıştığında ” Yaramazlık yaparsan doktor amca iğne yapar ! ” lafına sığınmak. Çocuklarınız istediği gibi davranmadığı zaman hemen onları korkutmaya başlarısınız. Size daha kolay anlamanız için bir örnek verelim.

6 yaşındaki minik de iğneden çok korkuyordu. Aslında çok sık doktora gitmiş ve her seferinde de iğne olmak zorunda kalmıştı. Daha sonra da alerjik astım teşhisi almıştı. Bu iğne olma sürecinde çok ağladığı ve iğne olmak istemediği için bazen annesi onu bırakıp gitmekle korkutuyor, “Eğer iğne olurken bağırır, zorluk çıkarırsan seni bırakır giderim, annen olmam, baban da gider!” diyor, bazen de “Bugün iğne olmayacaksın!” şeklinde yalan söyleyip kandırarak hastaneye götürüyordu. Çocuk yine de iğne olmamakta direniyordu. Annenin tüm tehdit ve korkutmalarına ve hatta ufak cimciklemelerine rağmen… Hastaneye gittiğinde, anne, baba, doktor ve hemşire büyük bir mücadele ile ona iğne yapmaya çalışıyorlardı. Kaygılı yapısı olan 6 yaşındaki minikte annenin yanlış tutumlarıyla ne yazık ki doktor ve iğne fobisi gelişmişti.

İğne ve doktor korkusunun temelinde çocuğun canının acıyacağı ya da kendisine zarar geleceği endişesi yatar.
Çocuğunuzda hastane, doktor, iğne fobisi oluşmaması için bunlara dikkat edin:
• Çocuklarınızı, “Doktora götürürüm, sana iğne yapar!” diye korkutmayın.
• İğne olacak çocuğu, “İğne olmayacaksın, sadece muayene edecekler” diye kandırmayın.
• Kan alma, enjeksiyon yapma gibi ağrılı işlemlerin öncesinde elini tutup gözlerinin içine bakarak, “Biraz sonra iğne olacaksın, canın evet biraz acıyacak ama çok kısa süreli bir acı hissedeceksin. Eğer bu iğneyi olmazsak hastalığımız geçmeyecek ve çok daha uzun süre acı çekmek zorunda kalacaksın” şeklinde açıklama yapıp, “Bu acıya katlanabilirsin çünkü sen güçlü bir çocuksun!” diyerek ona cesaret vermeli, tehdit etmek yerine, iğne yapılırken elini sıkıca tutup, acısını onunla paylaştığınızı ona hissettirmelisiniz.