“Parmak emmenin zararları nelerdir? Parmak emmek diş bozukluğuna neden olur mu? Parmak emen bebeğe karşı yapılması gerekenler nelerdir?” diye düşünüp duruyorsanız Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere bu konuda yardımcı olmaya geldik.

Daha çok bu davranış yeni doğmuş çocuklarda görülür, en masumane davranış olarak gözükse de ilerleyen yaşlarda hem görsel hem de farklı fiziksel sorunlara neden olmaktadır.

Neden parmak emme davranışı olur ?

Bebeklerin parmak emme davranışı, doğuştan sahip oldukları en güçlü reflekslerden biridir. Bu davranışın, çevreyi tanıma ve keşfetme ihtiyacından geldiği belirlenmiştir. Annelerin çoğu, bu davranışın ya acıkan ya da uykusu gelen bebeklerin gerçekleştirdiği bir davranış olduğunu düşünürler. İlk başta böyle başlayan parmak emme davranışı zaman ilerledikçe sorun haline gelir.

Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Çocuğun gelişimiyle ilgili hem annelere hem de babalara büyük sorumluluk düşmektedir. Ailelerin dikkat etmesi gereken başlıca durumlar:

  • Öncelikle parmak emme olayının, neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Çocuğun çevresinde gelişen çeşitli durumlar karşısında sergilediği bu davranışların temeline inilmesi ve ona göre önlem alınması önemlidir.
  • Parmak emme, 3-4 yaşlarına kadar süre gelen bir davranıştır. En geç 5 yaşına kadar sürmesi doğal olan bu davranış, devam edildiği takdirde dişlerde ve çene kemiklerinde deformasyona neden olduğu görülmüştür. Çocuk ne kadar erken yaşta bu davranıştan kurtulursa ağız sağlığı az miktarda hasar görmüş olur.
  • Parmak emme alışkanlığından kurtulmanın en önemli etkenlerinden biri de aile bireylerinin davranışlarıdır. İlgi, sevgi ve iletişim çocuklar üzerinde olumlu etki yaratacağından çocuklarla daima diyalog halinde olunmalıdır.
  • Ebeveynler bu davranışı, belli bir süre görmezden gelmeli ve çocuğu kendi haline bırakarak baskıcı bir tavırdan kaçınmalıdır. Baskıcı ve ısrarcı şekilde çocuğun ilgisini bu konuya odaklamak, bu davranışın daha da pekişmesine neden olur.
  • Ailelerin sürekli bu davranış hakkında çocuklarıyla gergin bir konuşmaya girmesi, çocukta tik, tırnak yeme, kekemelik gibi daha farklı sorunların oluşmasına neden olmaktadır.
  • Parmağını emen çocuğu suçlamak ve cezalandırmak çocuğun kendine olan güvenini azaltacağından, suçluluk duygusuna girmeden izah edilmesi gerekmektedir.
  • Eğer çocuğunuz bütün açıklamalarınızı anlamıyor ve davranışa devam ediyorsa, dikkatini oyun ya da çeşitli faaliyetlere çekerek bu davranışlar unutturulmaya çalışılmalıdır.
  • El bağlama ya da ellerine acı sürme gibi davranışlar çocuklar üzerinde uygulanmamalıdır. Çünkü alacağınız bu önlemler durumun daha da güçlenmesine neden olmaktadır.
  • Çocuğunuzun parmak emme ve benzeri takıntılı davranışlarının devam etmesi halinde en yakın zamanda uzman bir hekime görülmesi önemlidir.