Çocuklarda özgüven kaybı, onun sosyal ilişkilerinin gelişmemesine ve davranış bozukluklarına neden olabilir. Eğer çocuğunuza yeniden güven duygusunu kazandırmak istiyorsanız ona mutlu bir ortam oluşturun ve sorumluluk duygusuna karşı olan algısını arttırın.

Özgüven nasıl geliştirilebilir?

Eğer çocuğunuza yeniden özgüven duygusunu kazandırmak ya da geliştirmek istiyorsanız küçük yaşlardan itibaren ona destek olun. Çocuğunuza bir sorumluluk verip ve o sorumluluğu yerine getirmesini beklemek onu yönlendirmek kadar, anne ve babalarında hem sorumluluklarını hem de sözlerini yerine getirmeleri güven duygusunu arttırabilmek açısından kritik derecede önem  taşıyor.

Anne ve babaların davranışları çocuğu nasıl etkiler?

Evde hem güven hem de sevgi ortamının oluşabilmesi için, aile içindeki ilişkilerinin olumlu olması büyük önem taşıyor. Anne ve babaların çocuğa ilgi göstermesi, sevgi duygusunu arttırdığı gibi bir arada vakit geçirmek güven çocuğun güven duygusunun gelişmesini sağlar.

Çocuğunuza özgüven kazandırmak istiyorsanız Nar Sanat Anaokulu olarak tavsiyelerimize kulak verin.

  1. Çocuklara düzenli olarak belirli görevler ve sorumlulukların verilmesi son derece önemlidir. Masayı toplamaya yardım etme ya da çocuğun ödevlerini kontrol etme; çocukta hem özgüven hem de sorumluluk duygusunu arttıracaktır.
  2. Evde yaşanan sorunlar ile ilgili olarak, çocukla doğrudan iletişim kurulması son derece önemlidir. Herhangi bir sorun yaşandığında, çocuk da bir birey olarak kabul edilmeli ve bu konuda çocukla diyalog halinde olunmalıdır.
  3. Çocuğun sorunları ya da hatalarının başka insanlar önünde tartışılmaması gereklidir. Çocuğu herkesin içinde eleştirmek ya da yaşadığı sorunlardan dolayı duyulan üzüntüyü çocuğun yanında başkalarıyla paylaşmak, çocuğun ailesine duyduğu özgüvenin azalmasına yol açacaktır.
  4. Çocukların başka çocuklar ile karşılaştırılmaması ve yarışa teşvik edilmemesi büyük önem taşımaktadır.
  5. Ebeveyn, çocuğa vaat ettiği sözleri mutlaka yerine getirmelidir. Aynı şekilde yerine getirilemeyecek durumlar için çocuğa söz verilmemelidir.
  6. Olumsuz olaylar esnasında çocuğa destek vermek oldukça önemlidir. Yanlış tutumlarından dolayı çocuğu ağır biçimde suçlamak ya da ciddi şekilde cezalandırmak, özgüven duygusunun azalmasına neden olacaktır.