Dünya genelinde bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, sanat ile uğraşan çocukların, herhangi bir sanat dalı ile uğraşmayanlara beyin gelişimlerinin daha olumlu yönde etkilendiğini belirtiyor.

Söz konusu farkın özellikle piyano öğrenen öğrencilerde gözlemlendiğini kaydeden uzmanlar, okuma, ritim, parmakları kullanma gibi çalışmaların büyük etkisi olduğunun altını çiziyor.

Piyano öğrencilerinin pratik yapmalarının beynin çalışmasını hızlandırdığını belirten uzmanlar, bu öğrencilerin beyinlerini daha iyi yönetebilmeleri için uygulanması gereken bazı kurallar olduğunu savunuyor.

Her piyano dersinde öğrencinin yeni bir şey öğrenmesi kadar bir önceki derste öğrendiklerini tekrar etmesinin de önemli olduğunu kaydeden uzmanlar, kazanılan bilgilerin tekrar edilmesi için derste ve sonrasında zaman ayrılmasını tavsiye ediyor.

Ayrıca piyano derslerinde eğitmenlerin görsel ve işitsel öğeler kullanmasının da önemli olduğunu açıklayan uzmanlar, bu şekilde piyano öğrenmenin daha kolay ve etkili olacağını ifade ediyor.