Biz yetişkinler bile stresli olduğumuz dönemlerde ilk çareyi tırnaklarımızı yemekte bulabiliyoruz. Peki bu alışkanlığı sizler gibi çocuklarınızda mı yapıyor? Bu alışkanlık çocuklarınızda daha farklı sebeplerden dolayı meydana gelmiş olabilir.

Toplum genelinde çocuklarda hakkında çok bilindik bir kanı vardır. Yaşları küçük olduğundan içinde bulunduğu durumu anlayamaz, hissedemez ve çok takmayacağı düşünülür.

Nasıl ki biz yetişkinler olarak strese girince tırnak yiyorsak aynı şekilde çocuklarda strese girer ve tırnak yemeye başlar. Bir çok nedenden dolayı tırnak yiyen çocuklar zamanla bunu alışkanlığa çevirirler.

Çocuklarda strese girer

Aile içinde yaşanan tartışmalar, anne ve babanın boşanması, bir yakını kaybetme bizler gibi çocukları da strese sokar. Büyümek çocuğunuz için sıkıntılı dönem olabilir.

Çocuğumun bir sorunu yok tek derdi sabah kalkıp okula gitmek diyorsanız kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz. Çocuğunuz ile konuşun ve ne olduğunu neyden korktuğunu mutlaka sorun.

Eğer tırnak yemeye neyin sebep olduğu ile alakalı bir tahmininiz varsa bu durumun en kısa zamanda geçeceğini veya neden olduğunu nasıl atlatabileceğini anlatabilirsiniz.

Cezalandırmak yerine konuşun

Çeşitli sınırlar koyarak bu alışkanlığını zamanla unutmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızı cezalandırmak yerine onlara kulak verebilir ve sorununun ne olduğunu çözebilirsiniz.

Sizin çözemeyeceğiniz kadar ciddi bir durum ise mutlaka uzman bir psikologa danışmalısınız.