Çocuk yetiştirirken ebeveynlerin en çok zorlandığı konulardan biri tuvalet eğitimidir.

Aslında anne babaların burada en fazla dikkat etmesi gerektiği nokta tuvalet eğitimine doğru zamanda başlamalarıdır.

Ebeveynlerin çocuklarının idrar yollarındaki değişiklikleri yakından takip etmesi ve ona göre bir yol izlemesi gerekir. Bu dönemde anne ve babası kaygılı ve endişeli olan çocuk, endişenin farkına varır ve eğitilemez bir duruma gelir. İşte bu nedenle de anne babanın kaygı ve endişeli olmaması, durumu iyi yönetmesi şarttır.

Her ne kadar tuvalet eğitimi 18 aydan itibaren başlanılabileceği düşünülse de bu durum çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Tuvalet eğitiminde ilk adım çocuğun tuvaletinin farkına varmasıdır.

Tuvalet eğitiminde 3 gün kuralının mutlaka ebeveynler tarafından uygulanması gerekir.

Üç gün kuralı bir deneme kuralıdır. Bu kurula göre ebeveynler birinci gün sızdıran bez tercih etmeli, böylece çocuğun ıslaklıktan rahatsız olması ve bir çözüm arayışına girmesi sağlanmalıdır.

Tuvalet eğitimine karar verildiğinde ne kadar kaliteli ve sızdırmaz bez kullanılırsa, çocuğun bu alışkanlığı edinmesi güçleşir.

Çocuğun ıslaklıktan rahatsız olduğu ilk günün ardından, ikinci gün bez tamamen çıkarılmalıdır.

Çocuğa “isterseniz artık bez bağlamayalım” teklifinde bulunulmalı ve bez bağlamadan külotla veya pantalonla durmasına izin verilmelidir. Çocuk altına yaptığında ıslaklığın verdiği rahatsızlık nedeniyle yine çözüm arayışı içine girecektir.

Üçücün gün ise çocuğun kendince çözümler üretmeye başladığını fark edeceksiniz. Eğer çocuk sorunun tam farkına varamadı ve çözüm üretemiyorsa boy hizasına gelip ‘Rahatsız oluyorsun değil mi? İstersen çişin geldiğinde tuvaletini yapabilirsin. Gel beraber gidelim” diyerek onu rahatlatabilir ve çözümü sunabilirsiniz.