Çocukların uyku düzenini inceleyen uzmanlar, kaliteli uykunun çocukların başarısını önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor. Yapılan araştırmalarda yeteri kadar uyumayan veya uyku düzeni bulunmayan çocuklarda okuma, yazma, matematik işlemleri, problem çözme gibi konularda, öğrenme ve beceri yeteneklerinde düşüş olduğu gözlemlendi.

Bu durumun özellikle okul öncesi ve ilk okul çağındaki çocukları olumsuz yönde etkilediğinin altını çizen uzmanlar, bu konuda ebeveynleri uyarıyor. Çocukların öğrenmeye ve gelişime en yatkın olduğu dönem olan okul öncesi ve ilkokul çağında yaşanan uyku problemleri nedeniyle öğrenme zorluğu yaşandığını kaydeden uzmanlar, bu durumun çocukların hayatının kalanını da etkilemiş olduğunu ifade ediyor. Okul öncesi ve ilkokul döneminde çocukların uyku düzeninin oluşturulması ve sağlıklı uyuma düzeni oluşturulmasının şart olduğunu paylaşan uzmanlar, ayrıca okul öncesinde çocukların günde en az 11 saat uyumaları gerektiği konusunda da uzmanlar hem fikir.

Uyku düzeni konusunda en büyük görevin anne ve babalara düştüğünü hatırlatan uzmanlar,  çocuklarının uyku saati geldiği zaman,  taviz vermeden çocukların mutlaka uykuya hazırlanması gerektiğini vurguluyor.

Bütün bunların yanı sıra yapılan araştırmalarda uyku disiplinini okul öncesi dönemde doğru uygulayan ve düzenli uykuyu hayat tarzı olarak benimsemiş kişilerin hem okul hayatında, hem de iş hayatlarında daha başarılı oldukları gözlemleniyor.

Sağlıklı bir uyku düzeninin olması sadece beyin işlevi açısından değil, aynı zamanda vücudun gün boyu harcadığı efor sonrasında dinlenmesi, eski gücüne kavuşması, bir sonraki güne kendini hazırlaması, eklemlerin, kasların rahatlaması gibi bir çok açıdan da önemlidir.

Sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmak için şunlara dikkat edilmesi gerekmektedir;

-Çocuklar için akşamları belli bir yatış saati belirlenmeli.  Anne ve babaya düşen görev ise çocuğun uyku saatinde gereksiz yere esneme yapmamak.

-Belli bir yatış saatinin olduğu gibi, sabahları da belli bir kalkış saati olmalıdır. Sabah kalkış saati olarak belirlenen saatte çocuk uyandırılmalıdır. Anne ve babaların bu konudaki en büyük hatası ise hafta sonları çocuklarının fazla uyumalarına izin vermesi olmaktadır. Anne ve babanın, hafta sonları ve tatil günleri de dahil, çocuklarını sabah uyanması gereken saatte uyandırması gerekmektedir.

-Gün içerisinde çocuklarınızın uyumasına izin vermeyin. Çünkü çocuklarınız gün içerisinde uyuduğu zaman, akşam uyuması gerektiği saatte uyuyamayabilir. Bu da uyku düzeninin bozulmasına neden olur.

-Yatakta uykunun dışında bir şey yapmayın, çocuğunuz yatağa yattığı zaman uyuması gerektiğini bilmeli, bu ilerleyen zamanlarda uykusu olmadığı zamanlarda bile yatağa yatırıldığında içgüdüsel bir uyku hissi verecektir.

-Akşamları çocuklarınıza gazlı ve sodalı içecekler vermeyin, bunlar uykunun kalitesini bozacaktır.

-Ne aç ne de çok tok yatmayın. Yatmadan önce aşırı miktarda yemek yedirmeyin.

-Çocuklarınızın geç saatlerde ders çalışmasının kalıcı bir yararı olacağını unutmayın ve çok geç saatlerde ders çalışmasına izin vermeyin.

-Çocuğunuz çok monoton ve yorulmadığı bir hayat yaşıyor ise vücudunun gerekli kadar yorulması gerektiğini unutmayın ve gün içerisinde onlarla beraber aktiviteler yaparak yorulmalarını sağlayın.

-Geceleri yalnız başlarına yatmalarını sağlayın, kendi başlarına yatakta istedikleri şekilde yatacaklar ve nasıl rahat ederlerse o pozisyona geleceklerdir. Eğer siz yanında olursanız yataktaki hareket mesafeleri daralacak ve en rahat pozisyonu bulamayacaklardır.