Uzmanlar, çocuklarda uyku bozukluklarının okuma yazma ve problem çözme gibi kabiliyetlerini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Uyku, çocukların gelişimi için büyük önem taşırken okul başarısını da doğrudan etkiliyor. Yapılan araştırmalar göre, uyku düzeni haftada bir saat azalan çocuklarda dikkat, konsantrasyon, öğrenme ve hafıza becerilerinde azalmalar olduğunu gösteriyor.

Okula giden çocuklarda yetersiz uyku, psikolojiyi bozuyor, öğrenme becerilerini olumsuz etkiliyor.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Ünitesi Bölüm Başkanı Dr. Sabri Derman, özellikle ana okulu ve ilköğretim çağındaki çocuklar için uykunun büyük önem taşıdığını söylüyor. Derman: Uykuları yetersiz olan çocukların okuma, yazma ve matematik problemleri çözme becerileri bozulur. Sağlıklı uyuyanlara göre bu öğrencilerin daha düşük notlar aldığını açıkça gösteren araştırmalar var. Sebepsiz yere yorgun veya haşarı, duyarsız ya da aşırı huysuz ve tepkili, akıllı olduğu halde sosyal ve akademik başarısı sorunlu çocuklarda uyku kalitesine bakılmalı açıklamalarını yapıyor.

Her ne olursa olsun, anne-babaların çocuklarının uyku sağlığına en azından beslenmeleri ve genel sağlıkları kadar özen göstermeleri gerekir diyerek sözlerini belirtti.

Çocukların uyku düzenini sağlamak da ebeveynlere düşüyor. Çocuklarınızın uyku düzeni için hafta sonu dahil her gün aynı saatte uyuyup uyanmasını sağlayın, yatağına telefon, tablet götürmesine izin vermeyin,yatmadan en az bir saat önce bilgisayar ve televizyonun karşısından kaldırmaya çalışın.

Haftalık bir program belirleyerek gece geç saatlere kadar ders çalışmasına izin vermeyin, yatmadan önce ballı süt içirirseniz daha rahat uykuya dalmanızı sağlarsınız.