Anne ve babaların en çok sorun yaşadığı konulardan biride çocuklarının/bebeklerinin burun tıkanıklığıdır. Peki bende bu sorunu çok yaşıyorum ve çözüm önerisi arıyorum diyorsanız buyurun haberimize…

Burun tıkanıklığı hangi durumlarda tehlikelidir?

1- Burun tıkanıklığı 3 hafta sürüyorsa
2- Çocuğunuz 3 aydan küçükse ve burun tıkanıklığı ateşli hastalıklarla beraber kendini göstermeye başladıysa
3- Sürekli meydana gelen boğaz ağrısı ve yutkunma da güçlük
4- Nefes almakta zorluk çekiyorsa
5- Burnundan kan geliyorsa
6- Daha iyi olacağına zaman geçtikçe burun tıkanıklığı şiddetleniyorsa

Burnu tıkanan bebeğe nasıl davranmak gerekir?

Genellikle bebeğinizin burun tıkanıklığı bir hafta içinde kendiliğinden giderir, ancak geçmezse, solunum yollarını temizlemeye yardımcı olacak çok sayıda ürün bulunmaktadır. Mukusun bebeğinizin burnundan temizlenmesini sağlamak için bebekler için özel olarak tasarlanmış emme aspiratörlerini kullanabilirsiniz. Bebeğinizin burun delikleri belirgin değilse ve nefes almakta zorluk çekiyorsa muhakkak bir uzmana danışmalısınız.

Bebeklerdeki burun tıkanıklığını gidermeye ve bebeğinizin tıkanmış burnunu açarak rahat bir şekilde nefes almasını sağlayabilmek için size vermiş olduğunuz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Tuzlu su: 

Bebeğiniz altı aylıktan küçükse, her burun deliğine birkaç damla tuzlu su damlatabilirsiniz. . Daha sonra burnunda tıkanıklığa neden olan mukusu çıkarmak için bir temiz ve steril bir şırınga kullanabilirsiniz. Bu basit yöntem evde bebeğinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olarak burnunda meydana gelen mukusun incelmesini sağlar.

Sert mukus çıkarma: 

Bebeğinizin burnuna yapışmış sert ve yapışkan bir mukusla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu engellemek ve çıkarmak için sıcak su ve pamuktan yardım alabilirsiniz.
Buharlı banyoda bebeğinizle oturabilirsiniz.

Buharlaştırıcı:

Buharlaştırıcı makine satın almak için yeterli bütçeniz yoksa eğer bebeğinizle buharlı bir banyoda oturabilirsiniz. Buharlı bir ortamda bebeğinizle 3 veya 4 dk oturmanız yeterli olacaktır.
Bebeğinizi dik tutun

Dik şekilde turmak:

Bebeğinizi dik bir şekilde tutmak, mukus boşaltmasına yardımcı olabilir. Arabanızın koltuğunda ya da salıncakta uyutmaya çalışın. Bu durum burnundaki tıkanıklığa neden olan mukusun akmasını sağlayabilir.

Yatağın başını yükseltin:

Dikkatinizi çekerim hafif yükseltin, diyorum; dimdik yapın da bebeğiniz aşağı yuvarlansın demiyorum. Böylece sekresyonlar daha kolay akar ve bebeğiniz rahat uyur.

Emzirin:

Gün boyu sık sık emzirin, ek gıda alıyorsa sık sık sıvı teklif edin.