ÇOCUKLAR İNGİLİZCE EĞİTİM ALMAYA KAÇ YAŞINDA BAŞLAMALI ?

-Çocuklarda yabancı dil eğitimine 3 yaşından önce başlamalarını öneriyorlar. Genellikle bir dilin etkin bir şekilde kullanımı 4 yaşı itibariyle mümkün oluyor fakat 3 yaş öncesi çocuklar bir yabancı dile ne kadar fazla maruz kalırlarsa bu dili konuşmaları o kadar kolay oluyor.

-0-3 yaş arasındaki bebekler bile ana dili dışında bir yabancı dile maruz kalırsa “aynı anda öğrenme” denilen yöntem ile her iki dili de öğrenebiliyor. Dolayısıyla doğumdan itibaren yabancı dil eğitimi, en azından bebeği öğretilmek istenen dile maruz bırakarak, onunla konuşarak ve müzik dinleterek başlatılabiliyor.

-Bebeklik döneminde dinletilecek yabancı şarkılar, ingilizce ninniler bile onların bu dili hafızalarına kaydetmelerini sağlıyor. İngilizce eğitime bu yaşlarda başlanmadı ise de geç kalınmış sayılmaz. Dil öğrenme yetkinliği ilerleyen yaşlarda da devam ediyor.

Örneğin, 4 yaşındaki çocuk yabancı dil konuşulan bir anaokuluna gönderilirse, daha önce dil öğrenmeye başlayan çocuklarla arasındaki farkı hızlı bir şekilde kapatabiliyor.

Çocuklar yabancı dili nasıl öğreniyor?

-Kendi dilimizi nasıl ailemizden duyarak ve taklit ederek öğreniyorsak, yabancı dilde de aynı öğrenme aşamaları geçerli oluyor. Bu yüzden bir çocuk yabancı dil ile ne kadar erken yaşta tanışırsa onu öğrenmesi de ana dilini öğrenmesi kadar kolay oluyor.

Dil öğrenmek çocuğun beyin kapasitesini artırıyor mu?

-Beyni çalıştıran her şeyin beyne fayda sağladığını hatırlamakta yarar var. Dil öğrenmek bilgileri depolama, hatırlama ve iletişim becerilerini geliştiriyor.

-Erken yaşta öğrenilen bilgilerin kalıcı olması, ömür boyu hatırlanması şansı daha fazla oluyor.