Pek çok anne babanın yaşadığı problemlerin başında yeme problemleri gelir. Uzmanlar anne babaların korkulu rüyası haline gelen yeme problemlerinin bazı altın kurallar uygulandığında ortadan kalkacağının altını çiziyor.

İşte o altın kurallar:

1- Yalnızca yemek konusunda değil, her konuda aileler aşırı kontrolcü olmaktan kaçınmalıdır. Çocuk aşırı kontrolcü ailelere karşı yemeği kendi sınırlarını belirleme aracı olarak kullanabilir.

2 – Çocuklar için konulan yüksek hedefler ve beklentiler baskı yaratacağı gibi öz değer problemleri yaşanmasına da sebep olabilir. Psikolojik kökenli ortaya çıkan yeme problemlerinde öz değer eksikliği en önemli sebeplerden biridir.

3 – Bedensel değişimler konusunda çocuk bilgilendirilmelidir. Özellikle ergenlik dönemine geçişte değişen beden ile birlikte beden imgesi problemleri başlayabilir. Bu noktada aile, çocuğu değişen bedeni ve kilosu ile ilgili eleştirmekten kaçınmalı, çocuğu bedeni ve diğer tüm özellikleri ile bir bütün olarak kendisini değerli hissetmesi konusunda desteklemelidir.

4- Ebeveynler duygularını ifade edebilme konusunda da çocuklarına rol model olmalıdır. Duygularını sağlıklı bir şekilde ifade etmeyi öğrenen çocuk yemeği duygu ifade etme aracı olarak kullanmayacaktır. Çocukların duygularını ifade etmelerine yardımcı olması için duvara bir çizgi film karakterinin çeşitli duygularındaki hallerinin olduğu bir resim asılarak her gün en az bir defa olmak kaydıyla çocuğa hangi duygu durumu içerisinde olduğunu o resim üzerinden göstermesi istenilebilir. Böylece çocuk dile getirmekte zorlandığı duygularını, resimdeki karakterlerle ifade edebilecektir.