Çocuklar hep okul içi faaliyetlere katılır hatta kimisi katılmaz bile. Ama okul dışında bir faaliyette bulunmalarının onlara ne gibi yararlar sağladığını biliyor muydunuz? Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere bu konuda bilgi vermek istedik.

Karar verme becerileri artar

Çocukları henüz, okul sonrası bir aktiviteye katılmamış olanlar, öncelikle, çocuklarının neyi sevip sevmediği konusunda onlara fırsat tanımalılar; çünkü bu sayede çocuklar kendilerinin neleri sevdiği konusunda bir öz farkındalık kazanarak karar verme becerilerini geliştireceklerdir.

Kendilerine güvenleri gelişir

Çocuklar, ilgilendikleri şeylerle meşgul olduklarında, bu durum öz güvenlerini arttırır. Tıpkı biz büyükler gibi, ilgilendikleri bir alanda sahip oldukları bilgilerle, yaşam boyu emin adımlarla ilerlerler.

Sosyalleşirler

Okul sonrası etkinlikler, çocuklara sınıf dışında da sosyalleşme fırsatı vererek, onların belirli bir sosyal yapıdan daha fazlasını görmelerini sağlar.
Sosyal etkileşimde bulunmak için daha fazla zamana sahip çocuklar, ileride sosyalleşme konusunda da daha az sıkıntı çekerler.

Dostluklar kurarlar

Sınıf ortamında kurulan arkadaşlıklar her ne kadar önemliyse, okul dışında da çocukların arkadaş edinmeleri önemlidir. Kendi akranlarıyla farklı ortamlarda da iletişime geçebildiklerini görmeleri sayesinde, arkadaşlarını seçme ve arkadaşlık kurma konularında daha başarılı olurlar.

Hevesleri artar

Okul sonrası aktivitelere katılan çocuklar, eğlendikleri kadar öğrenirler de. Belirli bir gelişim içinde olmaları onlara motivasyon katar. Zayıf notlar, saldırganlık, madde bağımlılığı gibi olumsuzluklar, belirli bir motivasyona sahip çocuklarda daha az görülür. Bu yüzden, çocukların kendi ilgi alanlarını keşfedip yaptıklarından keyif almaları onlar için oldukça önemli.

Takım çalışmasını öğrenirler

Okul sonrası faaliyetlerin bazıları için geçerli olabilecek “takım çalışmaları” sayesinde, çocukların problem çözme, iletişim ve stratejik düşünme becerileri gelişmiş olur.

Peki ya çocuğunuz aktivitelere katılmak istemezse? 

Çocuklarınızın, okul sonrası aktivitelere katılıp katılmayacaklarına bırakın kendileri karar versinler. Sonuçta, gerçekten yapmak istemedikleri bir şey için onları zorlamak pek bir yarar sağlamayacaktır. Siz sadece onlara yol gösteren anne-babalar olarak, onları, katılabilecekleri aktiviteler konusunda öncesinde şevklendirmeyi düşünebilirsiniz.

Çocuklarınızın çok farklı ilgi alanları olabileceğini unutmayın. Okul sonrası aktivite olarak spor yapmak istemeyen bir çocuk belki de satranç oynamaktan daha fazla keyif alacaktır. Bu yüzden, çocuklarınıza sevdikleri şeyleri bulma konusunda zaman tanıyın. Bazen bazı şeyleri denerler ve ardından vazgeçerler. Kendilerini zaman içerisinde tanımaları açısından bunun böyle olması oldukça doğal.