Çocuğunuzun hem fiziksel hem de mental anlamda geliştiği süreçte çalışma alanının önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çocuğunuzun çalışma alanı mutlaka kendi zevkine göre olmalı ve huzur vermeli. Eğer çocuğunuzun çalışma alanını düzenlemek istiyorsanız tavsiyelerimize kulak asın.

Odanın rengi nasıl olmalı

Öncelikle değiştirmeye odanın renginden başlayın. Koyu ve canlı renkler kullanmayın. Çünkü yorucudur, strese ve dikkat dağınıklığına neden olunabilir. Çocuğunuza danışarak daha çok pastel pastel tonlarını ve açık renkleri tercih edin.

Böylece daha huzurlu bir ortam yaratmak için ilk adımı atmış olacaksınız.

Yer döşemesi uyumlu olmalı

Yer döşemesi evin geneline uygun, göz yormayacak ve tabi ki temizliği kolay bir seçim yapın. Ahşap döşeme tercih edilebilir. Ancak bütünlüğe uymuyorsa duvarın rengine halı tercih edebilirsiniz.

Halı demişken çok fazla desenli halılar tercih edilmemeli çünkü konsantrasyonu azaltabilir.

Masa ve ışıklandırmalar

Ayrıca çocuğun çalışmasını rahatlatabilecek şekilde odaya masa ve sandalye koyabilirsiniz.

Oda aydınlatması  ve masa lambası da bir diğer önemli konulardan. Tavanda beyaz ampul kullanmamaya özen gösterir. Çünkü bir zamandan sonra çocuğunuzun gözleri oldukça yorulacak. Odaya koyacağınız saklama alanları ve depolar için odanın ölçüsünü alın.

Karışık bir ortamda çalışmak çocuğunuzu oldukça yoracaktır. Önce çocuğunuza düzen için çalışmayı öğretin sonra düzenli olmasını  bekleyin. Rengarenk nevresimler ve perdeler yerine daha olanları odaları tercih edin. Odasına çiçek ya da herhangi bir bitki koyun ve ona emanet edin. Bu sayede sorumluluk duygusu da gelişmiş olacaktır.

İki çocuğunuz varsa L şekilde bir çalışma ünitesini tercih edin. Çocuk odalarında cam objeler ve mobilyaları tercih etmeyin. Küçük bir çocuğunuz varsa ufak bir çalışma tahtası odayı hem dekoratif yapar, hem de yazarak öğrenmesi için caziptir.

Küçük notlar için bir mantar pano asmak faydalı olacaktır. Dinlenme alanını da unutmayın. Bir puf, bir armut her çocuğun hoşuna gider. Çocuğunuzun odasında sevdiği bir uğraş ya da koleksiyonunu sergileyebileceği bir alan oluşturun. Ders molalarında iyi gelebilir.