Uzmanlar eğitimde esas olanın ödül olduğunu kaydederken, ödül yani olumlu pekiştirmenin yetersiz kaldığı noktalarda cezalandırmanın gerekebileceğini işaret ediyor.

Ancak bu noktada uzmanların altını çizdiği nokta ceza denildiğinde akıllara baskı, şiddet, korkutma, tehdit veya sindirmenin gelmemesi gerektiğidir. Burada ebeveynlerin cezayı çocuğu sevdiği bir şeyden mahrum bırakma şeklinde uygulayabileceğini hatırlatan uzmanlar, cezaların çocuğun zihninde “ne yaparsam cezadan kurtulabilirim” fikrini uyandıracağını bu nedenle asıl “Doğru olan ne” sorusunun çocuk tarafından göz ardı edilebileceğini savunuyor.

Çocuğu suçluluk duygusuyla değil güven duygusuyla yetiştirmek gerektiğini de kaydeden uzmanlar, bu noktada çocuğu ceza almamak için değil, doğru olduğu için adım atması gerektiğini paylaşıyor.

Tam da bu noktada çocuğun hedefe yönelik davranış eğitiminden söz etmekte fayda olacağını dile getiren uzmanlar, hedefe yönelik davranış eğitiminin çocuğun yanlış davranışlarının madde madde belirlenmesi, hafta boyunca bu hatalı davranışların takibi ve gözlemlenmesi olarak ilerlediğini vurguluyor.

Çocuğun davranışların takip edildiği bir hafta sonunda çocuğun olumlu davranışları çok ise ödül verilip bu tekniğin uygulanmasına devam edilmesinin faydalı olacağını belirten uzmanlar, çocuk hata yaparsa bağırmak, çağırmak, ses tonunu yükseltmek yerine bu yöntemin daha çok işe yarayacağının üzerinde duruyor.