cocuklarin-okulda-ogrendikleri

Öğrenmenin başarılı olabilmesi için izlenebilecek en etkili yol öğrenme zamanından kısa bir süre sonra yapılan tekrarlardır. Çocuklarınızın da öğrendiklerini unutmamaları için akşam eve geldiklerinde o konuyu tekrar etmeleri gerekmektedir.

             Çocuklarda tekrar alışkanlığının kazandırmak anne ve babaya düşen bir görevdir. Zaten okuldan yorulmuş ve sıkılmış olarak gelen çocuklar genelde oyun oynayarak dinlenmek isterler. Bu eğitim yaşantısının tamamında bu şekildedir. Anne ve babalar eğer çocuklarına tekrar etme alışkanlığı kazandırabilirlerse çocuklarının eğitim hayatları için çok büyük bir iş başarmış olacaklardır. Tekrar ilk başlarda biraz zorlama ile olacaktır mutlaka, çocuklara bunu kabullendirmek kolay değildir. Sabır ve büyük bir uğraş gerektirmektedir. Çocuklarınızın öğretmenleri ile kuracağınız bilgi alışverişi size bu konuda en önemli yardımcı olacaktır. Çocuklarınızın o gün hangi konuları gördüğünü bildikten sonra tekrar konusunda onları yönlendirmeniz daha kolay olacaktır. Tekrar için kesin bir kural konulmalı ve o yapılmadan çocuklara hiçbir şey için izin vermemelidir.

             Plan tüm başarı kapılarını açan bir anahtardır. Çocuklarınızı planlı ve programlı çalışmaya alıştırabilirseniz başarısı daha da artacaktır. Öğrendikleri konuları da bir plan doğrultusunda tekrarlar ise unutma ihtimali çok azalacaktır. Ayrıca öğrenci hayatında planlı çalışmayı başaran öğrenciler hayatlarının tüm zamanında bu şekilde çalışarak daha başarılı olabilmektedirler.

             Unutmamak için çalışmak gerektiğini söyledik, ama bu birazda istekli olmalıdır. Çocuklar istekli oldukları zaman daha kolay anlayabilmektedirler. Çocukların çalışma isteklerini artırmak için ortamlarını onları pozitif desteleyecek şekilde dizayn etmek, ısı ve ışık oranlarını iyi ayarlamak, masasında atıştırmalık yemekler bulundurmak, onlara sevecekleri çalışma masaları almak size yardımcı olacaktır.

             En önemlisi de anne ve babaların çocuklarına iyi bir model olmasıdır.