Teknoloji hayatımıza pek çok yenilik ve kolaylık kazandırdığı gibi kimi zaman da kendimize ve ailemize ayırabildiğimiz zamanın ve enerjinin de azalmasına sebep olabiliyor.

İşiniz, hayatınızdaki sorunlar, size yüklenen sorumluluklar yani kısacası yetişkinliğin getirdi her şey kendinizle baş başa kalmak ve çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için arzu ettiğiniz kadar zaman yaratamamanıza sebep olabilir.

Üzerimize aldığımız, hatta zaman zaman bizi aşan ve zorlayan sorumlulukların esas sebebi ailemizi mutlu etmekken, tüm bunların çocuklarımızla geçireceğimiz kıymetli zamandan çalmasına neden izin veriyoruz?

Aslında çoğu durumda buna mecbur kalıyoruz. Ancak unutmayalım ki kaliteli zaman demek günün büyük çoğunluğunu çocuğumuz yada çocuklarımızla rastgele şeyler yaparak ya da yalnızca fiziksel anlamda onların yanında olup aklımızı başka şeylerle meşgul ederek, geçirdiğimiz uzun zaman anlamına gelmiyor.

Peki ama çocuklarla nasıl kaliteli zaman geçirilir?

Aslında 10 dakika, yarım saat, bir saat gibi kısa sürelerde bile çocuklarınızla yapabileceğiniz aktiviteleri de paylaşacağımız bu haberimizde kaliteli zaman için dikkat edilmesi gereken noktalarında altını çizeceğiz.

1- Arabada cep telefonu yasak: Eğer çocuğunuzu okuldan alıyor veya onu okula bırakıyorsanız yolda geçen bu vakti KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK için mükemmel bir fırsata çevirebilirsiniz. Bu yolculuklar esnasında cep telefonunuzun sesini kısın ve yalnızca çocuğunuzla konuşun. Özellikle küçük çocuklar zaman zaman düşüncelerini, fikirlerini ya da günlerinin nasıl geçtiğini anlatacak doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilir. Böyle durumlarda soruları anne babanın sorması ve onu ayrıntılı cevaplar vermeye teşvik etmesi gerekir. Eğer çocuğunuzla konuşacak konu bulmakta zorlanıyorsanız, çocuğunuzdan size sevdiği bir kitaptan bir bölümü okumasını veya resimlerini anlatmasını isteyebilir, bunun hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Elbette çocuğunuzun canı o gün hiç konuşmak istemiyorsa, onu zorlamak veya sohbete yeterince katılmadığı için sıkboğaz etmek doğru olmayacaktır.

2 – Sarılma zamanı:En yoğun çalıştığınız günlerde bile çocuğunuza birkaç kısa dakika boyunca sarılacak zamanı yaratabilirsiniz. İçten gelen bir sarılma, kısa da sürse çocukların kendilerini özel hissetmelerini sağlak ve sinirli, üzgün ya da gergin oldukları durumlarda sakinleşmelerine yardımcı olur.

3 – Hem vücut hem de zihin sağlığı için spor: Çocuğunuzun en sevdiği sporda ona eşlik etmek onunla kaliteli zaman geçirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Bir yada birkaç spor türüne duyulan ilgi ve doğrudan spor yapmak çocukların hem zihinsel hem de bedensel anlamda özgüveni yüksek, sağlıklı ve güçlü bireyler olma süreçlerini destekler. Yapılan spora ebeveynler oyuncu ya da izleyici olarak katıldıklarında çocuklar en sevdikleri yada güvendikleri kişilerin, onların ilgi alanlarına değer verdiklerini hissederek daha fazla mutlu olur.

4 -Birlikte ev işi yapmak: Pek çok kişi çocukların ev işlerinden kaçtıklarını, hatta onlardan nefret ettiklerini düşünür. Oysa işin aslı hiçte öyle değildir. Çocuklar yetişkinlerin gün içinde evde yaptıkları aktivitelere dahil olmayı çok severler. Ama çocuklar dikte edilmiş belli kurallar çerçevesinde, zorunlulukları yerine getirmekten hoşlanmazlar. Masayı kurmak, bulaşık makinesini yerleştirmek, bir vitrinin tozunu almak, kek hamuru karıştırmak bile çocukların eve dair sorumluluk bilinçlerinin gelişmesine ve ebeveynleriyle daha güçlü bağ kurmalarına yardımcı olabilir. Elbette yaşı küçük çocuklar bu tarz aktivitelerle uğraşırken yanlarında mutlaka ebeveynlerinden en az birini bulmalıdır.

5 – Küçük hobiler edinmek: Hobi denildiğinde aklınıza ilk olarak haftada bir kaç gidilen kurslar geliyorsa bu fikrinizi gözden geçirmenizde fayda var. Bir çocukla kaliteli zaman geçirmek için onunla bir yapboz tamamlamak veya boyama yapmak yeterli olabilir. Önemli olan yapılan aktivitenin aldığı vakitten çok bu süre boyunca aklınızın ve ilginizin sadece çocuğunuzun üzerinde olmasıdır.

6 – Doğa gezileri: Ailenize ayırabileceğiniz birkaç saatinizin yada tam bir gününüzün olduğu hafta sonları çocuklarınızla birlikte hem eğlenceli hem de öğretici doğa gezileri yaparak değerlendirebilirsiniz.

7 – Yemek vakitleri: Ailece yenen yemekler geçirilen ve geçirilecek olan gün hakkında konuşmak için bulunmaz fırsattır. Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için her gün en az bir öğün ailece yenmesine dair bir kural koyabilirseniz, bu şekilde çocukların kendilerini ifade edecekleri, canlarının sıkılmasına neden olan şeyleri paylaşabilecekleri bir zaman dilimi oluşmasına fırsat vermiş olursunuz.

8 – Ulaşılabilir Olmak: Sizin her zaman bir telefon mesafesinde olduğunuzu bilmek çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesi için çok önemlidir. Elbette iş saatlerinde sizi her ufak şey için aranması yönünde kurallar koyabilirsiniz. ancak günün en yoğun anında bile olsa telefonunuzu açıp çocuğunuza “Seni arayacağım” demenizi şiddetle tavsiye ederiz.

9- Özel vakitler: Eğer birden çok çocuğunuz varsa her biriyle ayrı ayrı kaliteli zaman geçirmek için biraz yaratıcı olmanız gerekebilir. Örneğin çocuklarda bir okuldayken diğer çocuğunuzla baş başa keyifli bir yemek yemek ya da sinemaya gitmek yaratıcı bir çözüm olacaktır. Ebeveynlerini her zaman kardeş ya da kardeşleriyle paylaşmak durumunda kalan çocuklar için yalnızca onlara ayrılmış yarım saatlik bir zaman dilimi bile tahmin edemeyeceğiniz kadar değerlidir.

10 – Rutinin dışına çıkmak: Kimi zaman çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için alışıldık rutinin biraz dışına çıkmak gerekir. Güzel havalarda salon ya da mutfak yerine balkonda yemek yemek, sinema yerine tiyatro ya da hayvanat bahçesine gitmek hatta çok nadiren olsa yemek yerine tatlı yemek bile bunun için yeterlidir.