Uzmanlar toplumda oldukça fazla gözlemlenen ve tedavi ile belirgin düzelme gösteren bir bozukluk olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nda erken teşhisin tedaviyi kolaylaştırdığını vurguluyor.

Hem okul hem de iş hayatını zorlaştıran bir sorun olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun temelde üç belirtiden oluşan bir sorun olduğunu kaydeden uzmanlar, ebeveynlerin kulaktan dolma bilgilerle bu kavramı kullanmaması gerektiğini de hatırlatmadan geçemiyor.

Peki ama Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu toplumda sık görülen, tedavi ile belirgin düzelmeler kaydedilen bir bozukluktur.
Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik başlıkları altında toplanan üç belirti ile kendini gösteren Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu konusunda ailelerin en fazla bu bozukluğun altında kendi tutumlarının yatıp yatmadığı sorusunu kendilerine yönelttiği olduğunu belirten uzmanlar, bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmaları işaret ediyor.

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda ailenin yanlış tutumlarının Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bulgularının şiddetlenmesine veya başka sorunların eklenmesine neden olabileceğini ortaya koyuyor.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite’nin en önemli belirtilerinden biri olan DİKKAT EKSİKLİĞİ’nin okul öncesi dönemden itibaren fark edilebileceğini vurgulayan uzmanlar, bu çocukların dikkat sürelerinin diğer çocuklara göre daha kısa olduğunu hatırlatıyor.

Uzmanlar Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite’nin yanı sıra gelişimsel bozukluklar gibi bazı durumlarda da gözlemlenebilen AŞIRI HAREKETLİLİK tek başına tanı konulması için bir belirti olmadığını ifade ederken, davranışlarını kontrol edememek, düşünmeden harekete geçmek gibi bulguların içinde yer aldığı DÜRTÜSELLİĞİ’nde takip edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.