Kökeni Çin’e dayanan dikkat ve zeka oyunu olan mahjong çocuklarda yaygın görülen hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorununun çözümüne katkı sağlıyor.

Çin’de 1800’lü yıllarda ortaya çıktığı tahmin edilen ve üzerinde çeşitli sembollerin bulunduğu 136 veya 144’lü taşların dizilmesiyle oynanan mahjong, dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlığı yaşayan çocukların tedavisinde de kullanılıyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite hastalığı bulunan çocukların tedavisinde mahjong oyunundan yararlanan bir çok aile bulunuyor. Hatta bu oyunun çeşitli versiyonları var. Eşleştirmeye dayalı Uzakdoğu’da geliştirilmiş bir oyun. Bilgisayarda özellikle bu oyunlar var.

Bu oyunlar, dikkat gerektiren oyunlar. Hiperaktif çocukları çok uzun süre bir yerde oturtamazsınız. Bir süre sonra huzursuzlanıp kalkmak isterler. Bu oyunlar 10-15 dakika oynatıldığında çocuklar, hem oyun oynamış oluyorlar hem de bu tür çocukların başarılı olmak gibi duygularından dolayı dikkat eksiklikleri gideriliyor.

Bunun dışında bu çocukların ödev sürelerini uzun tutmamak gerekir. Kısa aralıklarla zaman artırarak oyun sürelerini planlamak lazım. Yani çocuk hiç ders çalışamıyorsa 10 dakika ders çalışma, yarım saat oyun gibi düzenleme yapılabilir. Bir hafta böyle yaptıktan sonra ikinci hafta 10 dakika yerine 15 dakika ders çalışma, yarım saat oyun oynama düzenlemesi yapılabilir ama hep oyun süresinin uzun tutulması lazım.

Yaş ilerledikçe çocuklar gittikçe sakinleşebiliyor ama okul çağında ciddi sorunlar olabiliyor. Öğrenmede güçlükler yaşayabiliyor. Bu çocukların çok yönlü olarak incelenmesi gerekiyor. Bu çocukların tedavisinde ilaç kullanımı da söz konusu ama küçük çocukların ilaç kullanması ve oluşturacağı sıkıntılar henüz bilinmiyor. Dünyada tek bir ilaç var o kullandırılıyor. Amerika tarafından geliştirilen bu ilacın sonuçları, etkileri, ileride yapacağı şey nedir, bu çok bilinmiyor. Onun yerine çocuklara bu oyunlar oynatılmalıdır.