Sevgili anneler bebeklerinizi kucağınıza aldıktan sonra kara kara düşünmeye başlarsınız. Acaba aldığım bu kilolar nasıl eriyecek diye. Sakin olun ve Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere bulunduğumuz tavsiyelere kulak asın.

Ne yediğinizi bir yere mutlaka not alın

Aslında bir çoğumuzun sevmediği bir detay ancak ne yediğini, nasıl yediğini tüm ayrıntılarıyla not alanlar daha kolay zayıflıyor!

Bazen kendimizi kaybedip ne yediğimizin, ne kadar yediğimizin farkına varamıyoruz.. Özellikle televizyon karşısında ya da ayaküstü atıştırmalarında bu durum daha çok boy gösteriyor.

Günlüğümüze baktığımızda “Ben bu iki kurabiyeyi hangi ara hüplettim” diye düşünebiliyoruz. Bu yüzden neyin eksik neyin fazla olduğunu görmek adına beslenme günlüğü tutmak harika bir fikir.

Zamanım yok demeyin sadece birkaç dakikanızı alacak bir uygulama!

Haftada yalnızca bir gün yağlı vs. yiyecekler yiyin

Yeni bir haftaya başlarken kendinize bir söz verin, bu hafta yeterli ve dengeli beslenirsem  pazar sabahında ekmeğimi zeytinyağına banarak yiyeceğim kendimi ödüllendireceğim canavar gibi de kilolarımdan kurtulacağım deyin.

Ortalıkta dönen asılsız söylentilere canınızı sıkmayın. Haftanın bir öğününü serbest öğün ilan edin! Nasıl keyifle zayıfladığınızı göreceksiniz.

Ara öğününüze dikkat edin

Aslında en büyük yanlışımız ara öğünleri atlamak ve ana öğünlere yüklenmek.

Biz gün içerisinde danışanlarımıza 3 ana 2 veya 3 ara öğün tüketmelerini öneriyoruz. Hem zayıflarken acı çekmiyorlar, aç kalmıyorlar hem de mis gibi zayıflıyorlar.

Ara öğün kan şekerimizi düzenler, iştahı dengeler ve metabolizmayı hızlandırır. Kısaca metabolizmaya “hadi çalış!” der.

Sizin için hem kilo vermenize hem sütünüzü artırmanıza yardımcı birkaç ara öğün alternatifi yazdık

  • 1 activia yoğurt + 5-6 adet fındık + rezene çayı
  • 1 su bardağı kefir + 1 çay bardağı beyaz leblebi
  • 1 orta boy yeşil elma + 1 kase yoğurt + tarçın
  • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi + 1 meyve + 1 su bardağı süt + tarçın
  • 1.5 su bardağı naneli ayran + 4 grissini

Tam tahıl ürünler yiyin

Beyaz ekmek ile tam buğday ekmeği arasındaki fark kalori farkı değildir. Kepekli veya özellikle tavsiye ettiğimiz tam buğday ununun içinde daha fazla “kepek” yani “lif” bulunur ve bizi daha uzun süre tok tutar.

Aynı şey tost, poğaça, pizza için de geçerlidir. Hayatınızdan beyaz unu çıkartın ve onun yerine tam tahıl ürünlerini tercih edin! Örneğin, canınız pizza istedi kepekli hamur ile hazırlanmasını isteyin ve bol sebze ile destekleyin.

Su!

Günde 8-10 bardak su içerek zayıflayın! Vücudumuzun %60-70’i sudan oluşuyor ve bu miktarın günde 1,5-2 litresi çeşitli yollarla dışarı atılıyor. Metabolizmamız %1’lik su kaybını bile hissediyor. Su oranını dengelemek ise bize düşüyor.

Özellikle emzirme döneminde anne sütünü artırmanın en etkili ve en önemli yolunun sıvı desteği olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeple hem sütünüzü artırmak hem de doğum sonrası kilolarınızdan kurtulmak için gün içerisinde en az 2-3 L su için! Susamayı beklemeyin.

Hareket Edin!

Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı %70 diyet, %30 egzersiz ile mümkündür. Yukarıda emzirmenin yeni sporunuz olduğundan bahsettik. Bu sporun dışında, vakit bulduğunuzda kendinizi dışarı atıp açık havada 45 dakika tempolu bir yürüyüş yapabilirsiniz.

İnanın bu yürüyüş hem bedeninize hem ruhunuza iyi gelecek.