Evde ödev yapma, çocuğun öğrenme sürecini hızlandırıyor ve derse hazırlanmasını sağlıyor. Aynı zamanda, ebeveynlerin çocuğun ödevlerine destek vermesi, çocuğun sorumluluk duygusunu arttırdığı gibi, özgüvenini de olumlu yönde etkiliyor.

Çocuğunuz ödev yaparken tabii ki, yol göstererek destek vermelisiniz. Ancak çocuğun ödevini tek başına yapması, sorumluluk duygusunu daha hızlı geliştiriyor ve ödevini yardım almadan yapan çocuklarda bağımsızlık duygusu da artıyor.

Bu noktada ebeveynlerin yapması gereken ise çocuklarına ödev yapma konusunda teşvik etmek ve zorlandıkları noktalarda yardımcı olmak. Burada bahsedilen yardım, verilen ödevleri ebeveynlerin yapması değildir.

Ödevini yaparken, hata yapan çocuklara sert çıkışlarda bulunulması çocuğun performansını olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle aileler, çocuğun başarısına odaklanmalı ve sert dille eleştirmekten kaçınması gerekiyor.

Okul çağındaki çocukların en büyük sorunu; eve geldikten sonra ödevlerini yapmaları için ebeveynlerinin verdiği mücadeledir. Çocuklar için sıkıca olan bu zamanı kolay bir hale getirmenin 6 yolundan bahsettik sizlere…

  • Çocuğunuzun ödevlerine bakıp hangisi için kaç dakika ayıracağına siz karar verebilirsiniz. Böylelikle onun da bu zaman limitine uymasını sağlayabilirsiniz.
  • Ev ödevinin ne zaman yapılacağına dair birtakım kurallar belirleyebilirsiniz. Örneğin; Fayda sağlaması için ev ödevini okuldan gelir gelmez yapması için yönlendirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun okul sonrası yaptığı spor, resim veya müzik gibi aktivitelerin saatlerini de çocuğunuzun ev ödevlerine göre ayarlamaya dikkat edin.
  • Okuldan geldikten sonra biraz ara verip, başka aktiviteler yaptıktan sonra da ödeve başlatabilirsiniz. Ancak hangi zaman aralığını seçerseniz seçin, ev ödevi söz konusu olduğunda bunu düzenli olarak uygulamaya çalışın.
  • Bir okuma günlüğü tutabilir, çocuğunuzla birlikte kitap okurken yaşadıklarınızı bu günlüğe yazabilirsiniz.
  • Her gece aynı saatte çocuğunuzla birlikte bir kitap okuyabilirsiniz.