Anne ve babaların çocuk yetiştirirken sergilediği bazı tutum ve davranışlar çocukların başarısını olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle erken yaşlarda özgüvenlerini düşüren ve hem kariyerlerini hem de kişisel hayatlarında başarılı olma ihtimallerini sınırlandıran hatalar yapabiliyorlar. Bizde Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere bu hataları sıraladık.

Sürekli olarak övmek

Çocuklarınızı sürekli gereksiz yere övüyorsanız, bu yaptığınız ilk hatalardan olabilir. Bu durum çocuklarınızın kendilerini özel hissetmelerini sağlıyor olabilir; ancak yapılan araştırmalar, bu metodun istenmeyen sonuçlar doğurduğunu gösteriyor. Çocuklarınızı göklere çıkarmaya bahane aradığımızda ve kötü davranışları görmezden geldiğimizde, zor gerçeklikten kaçınmak adına hile yapmayı, abartmayı ve yalan söylemeyi öğreniyorlar.

Çocuklarınız yardımsız bir şekilde yetişmeli 

Anne ve babalar birçok şeye müdahale edip sorunları çocukları için için hallediyorlar. Böyle durumlarda fazla hızlı davrandığımızda ve çocuklarımızı yardıma boğduğumuzda, güçlüklerle kendi kendilerine baş etmeye ve sorunlarını çözmeye dair ihtiyaçlarını ortadan kaldırmış oluyoruz. Çocuklarınızı yardımsız yaşayabilecek şekilde yetiştirmek gerekiyor.

Geçmiş hatalarınızı onlara anlatmamak

Sağlıklı gençler, kendi kanatları ile uçmayı isterler ve bir şeyleri kendi kendilerine denemeye ihtiyaç duyarlar. Bizler, yetişkinler olarak, buna izin vermemiz gerekiyor; ama bu durum, onlara yön bulmada yardımcı olamayacağımız anlamına da gelmiyor. Onların yaşındayken yaptığınız konuyla ilgili hataları paylaşarak iyi seçimler yapmayı öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Verilen nasihatlar ebeveynler tarafından uygulanmıyor 

Ebeveynler olarak, çocuğunuzun yaşamasını istediğiniz hayatı biçimlendirmek, sizin sorumluluğunuzda. Diğer insanların fark edebilecekleri küçük, etik seçimler konusunda dikkatli olun; çünkü emin olun, bunları çocuğunuz da fark edecektir. Tasarruf yapmazsanız mesela, bunun kendileri içinde kabul edilebilir olduğunu düşüneceklerdir. Bir hayır işine gönüllü olarak, özverili bir şekilde kendini bir şeye adamanın ne demek olduğunu gösterin onlara. Siz ne yaparsanız, çocuğunuz onu örnek alır, unutmayın.

Zekayı, yetenekliliği ve etkiyi, olgunlukla karıştırıyoruz

Zeka, sıklıkla çocuğun olgunluğu açısından bir ölçü olarak kullanılıyor ve sonuç olarak ebeveynler, zeki bir çocuğun dünya için hazır olduğunu farz ediyorlar. Ancak durum böyle değildir. Çocuğunuzun hayatının bir kısmında belirli yeteneklerin var olması, tüm alanlarda becerikli olduğu anlamına gelmiyor. Diğer çocukların sizinkinden daha fazlasını yaptıklarını fark ettiyseniz eğer, çocuğunuzun bağımsızlığını erteliyor olabilirsiniz.