Çocuğunuzun isteklerine her zaman olumlu yanıt vermeyin. Çocuklarda dikkat eksikliğinin, ayına ya da yaşına göre beklenen odaklanmayı gösterememesi ile fark edilir dikkat eksiliği nasıl anlaşılır. Elbette dikkat eksikliğinin anlaşılmasında bireysel farklılıklar da olabilir. Çünkü aynı yaşta iki çocuk arasında gelişimsel açıdan farklılıklar olması doğaldır.
Bir çocuk 11 aylıkken yürüyebileceği gibi başka bir çocuk 14 aylıkken ilk adımlarını atabilir.

Dikkat konusunda da bireysel farklılıklar olabilir. Ancak sınıf düzeyinde gözlendiğinde diğer çocuklardan belli şekilde farklılık gösteriyorsa uzman tarafından değerlendirilmelidir. Bu noktada çocuğun gelişimsel özelliklerini bilmek önemlidir. Hangi ayda ya da yaşta çocuktan beklentimiz ne olmalıdır?

1 yaşındaki bir çocuktan 10 dakika süre ile oyuncağı ile ilgilenip oynamasını, 6 aylıkken bebeğimizin kuruluk alışkanlığı kazanmasını bekleyemeyiz. Gelişimsel süreç içinde ortalama 18 aylıkken kas kontrolünü sağlayabileceğini ve bunun belirtilerini anlamayı bilmeliyiz.

Bebeklerin dikkat süreleri
Bebeklerde dikkat süresi birkaç dakika ile sınırlıdır. Oyun guruplarına katılan bebeklerde, bebeklerin birbirlerinin davranışlarına dikkat ettikleri, arkadaşının elinde olan oyuncağı almak istedikleri gözümüze çarpar. Oyuncağı aldıktan kısa bir süre sonra mücadele verdiği oyuncağı bıraktığını görürüz.

Erken çocukluk döneminde, işitme sorunu olmayan çocuğun, öğretmenin yönergelerine karşı umursamaz olması, yönergeyi anladıktan sonra yapmak üzereyken bir başka nesnenin ya da sıradan bir durumun ilgi alanına girmesi dikkat eksikliğini gösterir. Sınıfta grup çalışmalarında öykü anlatılırken, çocuğun yanındaki arkadaşının ayağına vurması, saçındaki tokayı çıkarmaya çalışması, yerinden kalkıp sınıfta dolaşması, öykü ile hiç ilgilenmemesi, öğretmeni uyarsa da çok kısa süre yerine oturup yine huzursuzlanması, kıpırdaması, sandalyesini arkaya doğru düşecek gibi hareketlendirmesi, başladığı etkinliği bitirmemesi, yaptığı resmi bir -iki çizik yapıp ‘bitti’ demesi dikkat eksikliğini gösterir.