Yapılan araştırmalar bebeklik döneminin aksine çocukluk döneminde büyüme hızının daha yavaş olduğunu ortaya koyuyor. Ancak büyüme hızı bebekliğe göre çocuklukta yavaşlasa da bu dönemde edinilen yemek alışkanlıkları tüm hayatı etkiliyor. Çocuğun beslenme alışkanlığı kazandığı, ebeveynlerini taklit ederek sofra alışkanlığı geliştirdiği ve kendi kendine yemek yemeği öğrendiği bu dönemde, anne babaların yaptığı hatalar ne yazık ki önü alınamayan sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Ailesinin gazlı içecek, çay ve kahveyi fazla miktarda tükettiğini gören çocuklar bunun olağan bir durum olduğunu kabullenerek bu içecekleri hayatlarının vazgeçilmezi haline getiriyor. Vücutta demir emilimini azaltan ve demir eksikliğine yol açan bu içecekler, fazla enerji alımına neden olduğundan obeziteye giden yolunda kapısını aralıyor.

Ebeveynlerin yaptığı bir diğer hata da  meyve tüketimine yönelmek yerine posadan yoksun meyve sularına yönelmeleri. Çocuğun posa tüketmemesi bağırsakların çalışmamasına neden olduğundan şişmanlık sorunu yine gün yüzüne çıkıyor.

Bütün bunların dışında pizza, hamburger, sosisli, döner gibi fast food ürünlere yönelen aileler çocuklarının A ve C vitamini ile kalsiyum yönünde yetersiz ve posasız beslenmesi neden oluyor.  Bu vitaminlerin düşük düzeyde alınımı, bağışıklık sistemi yetersizliğine, sık sık hastalanmalara, kalp-damar hastalıkları ve katarakt riskinin artmasına yol açıyor.

Fast-food ürünlerin içinde bulunan renklendirici, tatlandırıcı ve aroma artırıcı katkı maddeleri uzun dönemde de kanser riskini artırıyor.

Aynı zamanda fast food  tüketimi ile ağırlık artışı ve insülin direnci arasında kuvvetli pozitif bir ilişki olması, fast food tarzı besin tüketiminin, obezite ve tip 2 diyabet riskini artırmaktadır.

Nar Sanat Anaokulu olarak çocuklarınızın eğitimi kadar sağlığına da önem ve sofralarınızdan mümkün olduğunca fast food ürünleri uzak tutmanız gerektiğinin altını çizmekte fayda görüyoruz.