futbolun-cocuklar-uzerindeki-etkileri

Futbol ve çocuk gelişimine etkisi nasıldır?

Futbolun dünyada en yaygınlaşmış spor dallarından biri olması ve benzer şekilde ülkemizde fazlaca sevilmesi nedeniyle çocuklarımızın dünyasında da önemli bir yer işgal eder ve birçok erkek çocuğu için futbolsuz bir hayat düşünülemez. Neredeyse her erkek çocuğu küçük yaşlardan itibaren fırsat bulduğu her ortamda futbol oynama girişiminde bulunur ve bunu deneyimlerken kendini en çok beğendiği futbolcu olarak hayal eder. Bu normal ve zaten beklenen bir durumdur. İşte bu noktada futbolcunun kim olduğu, ne gibi özellikler taşıdığı önemli olmaya başlar. Bu anlamda milli takımımızın şu an ki başarısının çocuklarımızı olumlu etkilemektedir.

Futbol ve çocuk gelişimine etkisi açısından genç, başarılı, dinamik, çalışkan ve kendi kültürümüzden olan başarılı futbolcularımız çok önemlidir.

Futbol ve çocuk açısından milli futbolcularımız hem tavırlarıyla, hem de tek yürek olarak mücadele etme ve birlik ve beraberlik duygularını yansıtmalarıyla olumlu bir örnek teşkil etmektedirler. Ayrıca içimizden birileri olmaları nedeniyle çocuklarımızda kendine güven duygusunu arttırmaktadır. Aslında başarılı olabilmek için başkaları gibi olmaya ihtiyacımız olmadığı mesajını vermektedir. Bunu sokaklara yansıması da sıklıkla çocukların mahalle maçlarında yabancı futbolcular yerine “Arda, Burak, Nihat, Hamit, Semih, Volkan” gibi takma isimlerin artması şeklinde olmaktadır.

Futbol ve çocuk üzerine etkisine anne ve baba  ne kadarına müsaade etmeli?

futbol-ve-cocukBir takım oyunu olan futbol, bireysel sporların aksine, oyuncularda yardımlaşma önemlidir. Hedefe birlikte koşmak becerilerini geliştirir ve oyuncuların gol ve galibiyet sevinci birlikte yaşamaları değerlidir. Gerektiğinde kaybetmeyi beraber paylaşmaları ise futbol ve çocuk açısından sosyalleşmelerini sağlar. Ayrıca her spor dalında olduğu gibi belli kuralları ve sınırlamaları olması nedeniyle çok önemlidir. Çocuğun davranış ve hareketlerinde daha kontrollü olması yönünde de eğiticidir. Çocuğun evde TV  veya bilgisayar karşısında saatlerce vakit geçirmesi, disiplinsiz ve kontrolsüz ortamlarda bulunması uygun değildir. Bunun yerine futbola veya herhangi bir spor dalına ilgi duyması olumlu bir durumdur.

Ancak dikkat edilmesi gereken, futbol ve çocuk gelişime etkisi açısından çocuğun tüm hayatını kaplaması riskidir. Gençlerimizin yaşamlarındaki diğer alanları ihmal etmeleri, hayranı oldukları futbolcuların olumlu veya olumsuz her hareketini körü körüne taklit etmeleri sağlıklı bir  durum olarak kabul edilmemektedir. Bu noktada anne  ve özellikle babalara önemli görevler düşmektedir. Taraftarlığın nasıl yaşanması gerektiği, başarılı ve saygın futbol yıldızlarının azimli gayret ve çalışmaları, gençlerimize doğru bir şekilde aktarılmalıdır.