Okul öncesi eğitimin ilköğretime hazır oluşta ve gelecek eğitim hayatında büyük etkisi olduğu üzerinde duran uzmanlar, ilköğretime hazır oluşu etkileyen belli başlı bazı etmenler olduğunun alını çiziyor.

Dünyanın hemen hemen tamamın da ilköğretime başlamak için belli bir yaşın kabul edildiğini paylaşan uzmanlar, fakat okula yeni başlayan bir çocuğun belli bir yaşa erişmiş olmasının tek başına yeterli olmayacağını da hatırlatıyor.

Yaş kadar çocuğun sağlıklı ve normal bir beden gelişimine sahip olmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar, bu noktaların “Fiziksel öğeler” olarak tanımlandığını açıklıyor.

Çocuklardaki öğrenme yeteneğini etkileyen başka bir özeliğin  zeka olduğunu ifade eden uzmanlar,  çocuğun anne babadan almış olduğu önemli kalıtsal özelliklerden birinin zeka olduğunu kaydediyor.

Elbette zeka kadar duygusal öğelerinde mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini savunan uzmanlar, isteksizlik, ilgisizlik, ağlama, aşırı saldırganlık, hareketsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkabilecek duygusal sorunlarında mutlaka eğitime etki edeceğini dile getiriyor.

Aile ortamı ve sosyal çevrenin çocuğun gelişimde önemli rolü olduğunu vurgulayan ve özellikle yaşamın ilk yılları içerisinde yaşanan aile ve yakın çevrenin sağladığı olanakların çocuğun duygusal, zihinsel ve toplumsal gelişimindeki rolü işaret eden uzmanlar, yetişkinlerin görevinin çocukların tüm bu alanlardaki gelişimini dikkate almasından geçtiğini açıklıyor.