Doğum ile birlikte başlayan bedensel, zihinsel, dil, sosyal ve duygusal gelişimin en yoğun olarak 0- 6 yaş döneminde gerçekleştiğini kaydeden uzmanlar, bu dönemin sağlıklı ve bilinçli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Erken çocukluk döneminde yaşanılanların, alınan eğitimin ve karşılaşılan tepkilerin tüm geleceği şekillendireceğini paylaşıyor. Yetişkin yaşamında alınacak olan görevlerin ve atılacak olan adımların ilköğretimde ortaya çıktığını ancak ilköğretimin temellerinin ise okul öncesi eğitimde belirlendiğini hatırlatan uzmanlar, aslında çoğu zaman okul öncesi eğitimin ebeveynler tarafından yanlış anlaşıldığını işaret ediyor.

Bizlerde Özel Nar Sanat Anaokulu olarak anne babaların okul öncesi eğitimi ilköğretime başlamadan erken yaşta okuma yazma öğrenmek olarak gördüğünü, aslında okul öncesi eğitimde verilmek istenilen okuma yazma öğrenmeye yardımcı olabilecek kavramları ve becerileri kazandırmaya yönelik adımları göz ardı ettiğini de belirtmekte fayda görüyoruz.

İlköğretime başlamanın çocuğun yaşamındaki mihenk taşlarından biri olduğunu unutmamalıyız. İlköğretim döneminde evden ilk kez ayrılan, günün büyük bir bölümünü yeni arkadaşları ve yetişkinlerle geçiren çocukların okul öncesi eğitim görmeden böylesi bir ortama girmesinin çeşitli sıkıntılar doğurabileceğini düşünüyoruz.

İlköğretim süreci öncesinde hazırlık dönemini okul öncesi eğitim ile atlatan çocukların, bir disiplin ve program içinde öğrenmeye hazır olacağını kaydetmekte de fayda var.

Bizde hazırlık sınıfımız ile minik öğrencilerimizin iyi bir eğitim hayatına adım atmasını sağlayacak bu zemini hazırlıyoruz.