İlköğretim döneminde, kalemini sık sık düşürme, kalem açmak için yerinden kalkıp çöp kutusuna gitmesi, derste yanındaki arkadaşı ile sık sık iletişime geçmeye çalışması, konuşması, defterini, kitabını sıkça unutması, ilgisiz davranması, öğretmeni konu anlatırken göz göze iletişime geçmeden sağına soluna bakınması, soru yöneltildiğinde verilmesi gereken yanıtı verememesi ile anlaşılır.

Bebeklik döneminde dikkat eksikliği nasıl önlenir?
Oyuncakla uzun süre ilgilenmesini sağlamaya çalışmak, İletişime geçerek bu süreyi uzun tutmaya çalışmak, Az oyuncakla uzun süreli oynatmak, Alınan oyuncakların hepsinin oyun odasında bulundurulmaması gerekir. Çocukluk döneminde dikkat eksikliği nasıl önlenir? Çocukların tablet bilgisayar, televizyon, akıllı telefonlardan uzak tutulması, Çocuğa etkinlik yapması için verilen kağıtta yeterli doluluk sağlanıncaya kadar başka kağıt verilmemesi, Başladığı işi bitirmesi için yüreklendirmek ve bunu mutlaka yapılması gerekliliğine önem vermek, Bir konunun ya da oyuncağın detaylarına kadar ilgilenilmesini sağlamak, Çocuğun isteklerine her zaman olumlu yanıt vermemek, Bazı istekleri geciktirmek, Bireysel farklılıklara dikkat ederek, dikkat eksikliği olan çocukların öğretmene yakın yere oturtulması, arkalara oturtulmaması ve yanında çocuğun dikkatini dağıtacak arkadaşının bulunmamasına önem vermek, Her çocuğun kendi kapasitesini aşması için çaba göstermek ve sınıf düzeyini yakalayabilmesi için destek vermek, uzmanlardan yardım almak gerekir. Aile bu konuya gereken önemi vermezse sınıfla arasındaki makas gittikçe açılır ve derslerden kopma başlar ve çocuğun zaman içinde başka arayışlar içine girdiği görülebilir. Ayrıca dikkat eksikliği başka nedenlere de dayalı olabilir, bunlar detaylandırılmalı ve gerekenler yapılmalıdır.

Ailenin ‘bu çocukta dikkat eksikliği var’ dediği çocukta dikkat eksikliği olmayabilir. Birçok çocukta gereksiz yere ilaç kullanıyor olabilir. Çocuğun psikolojisini iyice anlayıp davranışların nedenlerinin ortaya çıkarılması ve ne olduğunun tespit edilmesi gerekir.