Ebeveynler sıklıkla çocuklarını anlamakta zorlanır. Bunun gayet doğal olduğunu işaret eden uzmanlar, çocukların asla hafife alınmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Peki ama çocuğunuzun yaptığı veya söylediği ‘anlaşılması zor’ şeyler karşısında nasıl davranmanız gerekiyor?

Anne baların çocuklarıyla empati kurmalarının onlarla olan iletişimini kuvvetlendireceğini vurgulayan uzmanlar, ebeveynlerin ilk adımının çocuklarını gözlemlemek olması gerektiğini kaydediyor.

Çocuğunuzun davranışlarını ve söylediklerini özenle izleyip, davranışlarının nedenlerini yorumlamaya çalışmanızın büyük önem taşıdığını hatırlatan uzmanlar, çocuğunuzun sorunlarını görmezden gelmemeniz, sorunların çözümünde ona fırsat vermeniz gerektiğini de dile getiriyor.

Çocuğunuz sorunlarını anlatırken, onu can kulağıyla dinlemeniz gerektiğini de savunan uzmanlar, bu esnada hiçbir yorumda bulunmadan, müdahale etmeden, dikkatli bir şekilde çocuğun dinlenmesinin çocukta büyük bir güven yaratacağı üzerinde duruyor.

Çocuğunuzu anlayabilmek, davranışlarını çözebilmek için bütün bunların yanı sıra onun ne hissettiğini ve ne düşündüğünü önemsemenizin şart olduğunu paylaşan uzmanlar, çocuğunuzla kurduğunu empatinin size karşı kuracağı empatinin aynası olacağını belirtiyor.