Kaliteli okul öncesi eğitiminde önemli noktalar bulunduğunu işaret eden uzmanlar, ebeveynlerin bu noktaları gözden kaçırmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Uzmanlar kaliteli okul öncesi eğitim denildiğinde; çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişimsel gelişimlerini sağlayacak olanakları mümkün olduğunca erken zamanda verilebilmesinin en önemli püf noktalarından biri olduğunu dile getirirken, öte yandan da çocukların bireysel farklılıklarının tanınmasına ve desteklenmesine de yardımcı olmak gerektiğini kaydediyor.

Kaliteli okul öncesi eğitimde öğretmenlerin çocukların sorunlarını da hızlı bir şekilde saptaması gerektiğini hatırlatan uzmanlar, bu nedenle öğretmenlerin çocukların gelişim özelliklerine dikkat etmek durumunda olduğunu vurguluyor.

Hemen hemen tüm hastalıkların tedavisi için doktorlardan sıkça duyduğumuz erken tanının, okul öncesinde öğretmenlerin takibi ile mümkün olabileceğini de savunan uzmanlar, özellikle gelişme gerilikleri, dikkat toplama zorluğu ve anımsama problemlerinin öğretmenlerin dikkatiyle saptanabileceğinin üzerinde duruyor.

Kaliteli okul öncesi eğitim denildiğinde; ailenin çocuğun ilk ve doğal eğiticisi olması nedeniyle eğitim sürecine aktif katılımının sağlanmasının da akıllara gelmek zorunda olduğunu ifade eden uzmanlar, eğitimin sürekliliği olan ve günlük yaşamın belli saatlerinde sınırlı kalmayan bir süreç olduğunun özümsenmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.