Kıskançlık her yaşta herkeste görülen doğal bir durumdur. Ancak bu daha küçük yaştaki çocuklarda daha yoğun olup kişilik bozukluklarına bile yol açabiliyor. Ve hatta bu kıskançlık çocuğun iç dünyasında büyük bir kasırga bile yaratabilir. Burada altını çizmemiz gereken nokta her çocukta kıskançlığın şiddeti ve dışa vurumunun farklılık gösterebileceğidir.

Eğer bu kıskançlığın çocuğunuzda kişilik bozukluğuna neden olmasını istemiyorsanız Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere verdiğimiz tavsiyelere mutlaka kulak asın.

Çocuklar anne babalarını herkesten kıskanır ve kimseyle paylaşmak istemez. Çocuklardaki kardeş kıskançlığı annenin hamileliği ile başlar. Gebeliğin son aylarında hamileliğin vermiş olduğu yorgunlukla anne çocukla eskisi kadar ilgilenemez.

Çocuk annesinin sevgisini sınamak için olmadık isteklerde bulunur, şımarır, ağlar. Aileye yeni bir kardeş katıldığında ise çocuk artık sevilmediği hissine kapılır. Anne babasını kardeşiyle paylaşmak zorunda olduğu gerçeği iç dünyasında farklı duygular yaşamasına neden olur.

İlgi ve sevginin bölünmüş olması onu derinden sarsar ve bu durum davranışlarına yansır. Çocuk kendi yerini alacağını düşündüğü bebeği taklit ederek ailenin dikkatini çekmeye çalışır. Kaybettiğini düşündüğü ilgiyi geri kazanmak için en ufak bir şeyde hırçınlık ve huysuzluk yapmaya başlar.

Peki anne ve babalar ne yapmalı?

– Öncelikle bilinmesi gereken çocuğu kardeşinin kıskandığı için asla suçlamak gerekiyor.

– Yeni doğacak bebeği büyük bir mutlulukla kabul etmesini beklemek doğru olmaz.

– Bebek dünyaya gelmeden kardeşin ne demek olduğunu onu anlayabileceği bir dille anlatın.

– Çocuğun gözü önünde bütün ilginin bebekte olması, okşayıp sevilmesi doğru değildir. Anne bebekle ilgilenirken babanın da çocukla ilgilenmesi uygun olacaktır.

– Çocuğa “sen artık abla/abi” oldun gibi ifadeler kullanmayın. Onunda bir çocuk olduğunu unutmamak gerekir.

– Kaç yaşında olurlarsa olsunlar çocuklar bir bireydir. Bebeğe onun giysileri ya da oyuncaklarını vermeyi düşünüyorsanız mutlaka ona sorun, izin alın.

– Kardeşler arasında tartışmaların olması doğaldır. Çocuklar arasında bir problem çıktığında ebeveynlerin olaya müdahale olmadan kendi problemlerini kendilerinin çözmesine fırsat vermelidir.Eğer sorun çözülmezse müdahale etmeliler.