Uzmanlar birden fazla çocuğu olan ailelerin çocukları arasında adaleti sağlamasının büyük önem taşıdığını kaydederken, “çocukların arasında eşitlik sağlayayım” derken de farkında olmadan anne babanın hatalı davranabileceğini vurguluyor.

Anne babaların çocuklarına karşı anlık çözümler geliştirmek yerine olayları uzun vadeli değerlendirmeleri gerektiğini işaret eden uzmanlar, çocukların o an alınan karara karşı üzülebilme ihtimalinin uzun vadede üzülmemesi için göz önüne alınması gerektiğini paylaşıyor.

Medeni toplumları diğerlerinden ayıran en önemli özelliğin hakka saygı olduğunun altını çizen uzmanlar, bu bilincin küçük yaşlarda mutlaka aşılanması gerektiğini paylaşıyor. Hak duygusu gelişmiş bir toplumda yetişen ve kendi sınırlarını bilen bir çocuğun, büyük bir ihtimalle kardeşinin o ödülü hak ederek aldığını, kendisinin ödüllendirilmemesinin normal bir durum olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ebeveynlerin özellikle kardeş kıskançlığı veya kardeşler arası rekabet ortaya çıkararak değil çocuklarıyla iyi şekilde bağlantı kurarak anlatmaları gerektiğini de vurgulayan uzmanlar, çocuğun olumsuz duygularının harekete geçmemesi için olayı adalete, hak duygusuna vurgu yaparak ele alması gerektiğini dile getiriyor.