Yorucu ve koşuşturmalı bir eğitim öğretim döneminin ardından tatil sevinci ve birinci dönemin nasıl geçtiği hakkında bilgi veren karne heyecanı tüm çocukları sardı şu günlerde….

Sömestr tatili yaklaşırken çocukları ve aileleri karne telaşı sarmaya başladı. Karnesindeki notları iyi olan öğrenciler sevinirken düşük notu olanlar ise üzülecek. Ailelerinin karnelerine verecekleri tepkiden endişe duyan çocukların sayısı da günden güne artmakta. Çocuklar üzerinde böylesi bir baskı yaratmanın faydaları var mı yoksa bu endişe hali çocuklar için zararlı mı? Veliler düşük notlar içeren bir karneye nasıl tepkiler vermeli?

Ebeveynler tarafından başarısız karnelere gösterilen aşırı tepkiler, çocuklarda yaşamları boyu silinemeyecek olumsuz izler oluşmasına neden olabiliyor. Çocuklarınızın karnesindeki notlarına değil, dönem boyunca gösterdiği çalışma performansına itibar edin. Önemli ve unutulmaması gereken bir hatırlatma yapmak gerekirse, alınan karne tüm akademik hayatı belirleyen tek gösterge değildir.

Eğitim ve öğretim uzun bir süreçtir ve bu süreçte zaman zaman inişler ve çıkışlar olabilir. Alınan karne çocukların hayatları boyunca alacakları ne ilk ne de son karne olacaktır unutmayın!

Çocuğunuzun Karnesinden Beklentiniz Ne Kadar Yüksekse, Aldığı Notlar İstediğiniz Ve Beklediğiniz Gibi Olmadığı Durumlarda Yıkım da O Derece Büyük Olabilir!

  •  Aileler karne ve karne notuyla ilgili duygu ve düşüncelerini çocuklarıyla paylaşmalı ve çocuğun da duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için onu desteklemeli. Düşük notlar hakkında karşılıklı konuşularak nedeni tespit edilmeye çalışılmalı, amaç çocukta farkındalık yaratmaya çalışmak olmalı.

 

  • İşbirliği içerisinde düşük notların nasıl telafi edileceği konuşulmalı, etkili çözüm yöntemleri gözden geçirilmeli Çocuklar kendilerini güvende hissedecekleri sınırlara ihtiyaç duyarlar. Ebeveynlerin aşırı müdahale etmeden, sınırlar çerçevesinde çalışma planı oluşturmaları çocuğun kendi sorumluluklarını almalarına yardımcı olur.

 

  • Çocuk başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Her çocuk biriciktir. Olumlu yönleri mutlaka övülmeli ve desteklenmelidir. Çocuğun aldığı not üzerinden değerlendirme yapmak yerine dönem boyunca gösterdiği çabası vurgulanmalıdır. Dışarıdan sürekli müdahale etmek yerine, çocuğun zorlandığı alanlarda içsel motivasyonunu harekete geçirmesine yönelik yaklaşımlarda bulunmak önemlidir.

 

  • Çocukla ilişki sadece okul, ders ve karne başarısı üzerinden olmamalı, her koşulda sevildiğini çocuğa hissettirmek öz güven gelişimi açısından oldukça önemlidir.