Kış mevsimi geldiğine göre çocuklarının hasta olmaması için ebeveynlerde bir takım telaşlar başlamış olabilir. Ama endişelenmeyin kış aylarında çocuklarınızı soğuk algınlığından korumak elinizde. Sizlere basit hamlelerle çocuklarınızın grip olmasını engellemenin yollarından bahsettik…

Soğuk algınlığı, küçük çocuklarda yılda ortalama 6-8, erişkinlerde ise 2-3 kez görülebiliyor. Bu hastalığa neden olan virüsler, kişilerin birbirine doğrudan teması ya da havada asılı kalan damlacıkların solunması yoluyla yayılıyor. Havalar soğumaya başlayınca da insanlar zamanının büyük bir kısmını okul, iş yeri, toplu taşıma araçları, kafeterya gibi kapalı alanlarda geçirmek zorunda kalıyor ve bu da virüslerin yayılmasını kolaylaştırıyor.

Şimdi çocuklarınızın grip olmasını engelleyebileceğiniz bazı yöntemler…

  • Kalabalık ortamlardan uzak durun; soğuk algınlığı, havaların soğuduğu dönemde artış gösteren ancak nedeni soğukta üşümelerinden değil vakitlerinin çoğunu kalabalık ortamlarda geçirip virüsleri birbirlerine bulaştırmasıdır. Çocuklar, bir yerden virüs kapmadıkları sürece soğuk algınlığı veya diğer adıyla nezleye yakalanmazlar. Dolayısıyla çocuklara ne kadar kalın giysiler giydirilse bile virüs kaptıkları andan itibaren soğuk algınlığına yakalanmaları kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla çocukları da bunaltan kalın kıyafetler çocuklardaki soğuk algınlığı için bir kalkan oluşturmadığı bilinmelidir.
  • Uzun süre kapalı kalan ortamları havalandırın; öksüren, hapşıran ve yüksek ateş şikayeti olanlar, mümkün olduğunca çocukların olduğu kapalı mekanlarda bulunmamaları, toplu taşıma araçlarına binmemeleri, öksürürken veya hapşırırken gerekli önlemleri almaları ve hastalıkları süresince evde dinlenmeleri önerilmektedir. Özellikle çocukların bulunduğu kapalı ortamlar sıklıkla havalandırılmalı, nezle ve gripken sokağa çıkmak zorunda kalanlar ise tıbbi maskeyle dolaşmalı ya da ağız ve burnu kapatarak virüslerin başkalarına yayılmasını önlenmeye çalışmalıdır.
  • Çocuklara temizlik eğitimi verin; iş yerlerindeki kapı kolları, asansör düğmeleri, merdiven korkulukları, bankamatik düğmeleri alışveriş sepetleri insanlar gelebilecek virüs bulaşmasında çok önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu yerlere dokunduğunda çocukların ellerini ağız, burun ve gözlerine sürmemeleri, hasta olan çocukların sabunla el temizliğine dikkat edip hapşırma ve burun temizliği esnasında kullanılan kağıt mendillerin çöp kutularına atmaları, kağıt mendil bulunulmadığı takdirde mutlaka çocuklara sol el dirseğine hapşırmaları öğretilmelidir.
  • Antibiyotik yerine sağlıklı beslenme ve uykuyu tercih edin; soğuk algınlığı viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Dolayısıyla antibiyotikler soğuk algınlığı tedavisinde etkili değildir. Enfeksiyonun şiddeti etkene, çocuğun yaşına alerji ve beslenme durumuna göre değişir. Buna bağlı olarak aynı etken, aile bireylerinde farklı klinik tablolar meydana getirebilir. Beslenmesi bozuk olan çocuklarda komplikasyonlar çok daha sık görülmekte bu da bağışıklık sistemi ile beslenme arasındaki yakın ilişkiden kaynaklanmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında egzersiz, istirahat, uyku ve moralle bağışıklık sistemine gereken destek verilip enfeksiyonla mücadele eden bağışıklık sistemi hücrelerinin güçlü olması sağlanacaktır.
  • Şikayetlerde azalma olmuyorsa doktora başvurun; soğuk algınlığı şikayetlerinin ortalama 3-5 gün içinde yavaş yavaş ortadan kalkması beklenir. Eğer ortalama 3-5 gün içerisinde şikayetlerde bir azalma olmuyorsa tersine daha da artıyorsa, bir doktora başvurulmalıdır. Virüslerin zayıflattığı ortamlarda fırsatçı enfeksiyon denilen ajanlar; orta kulak iltihabı, farenjit, rinofarenjit, sinüzit, boyun lenf nodu iltihabı, bademcik, alt solunum yolu hastalıkları, bronşit, pnömoni, astım alevlenmesi, nefrit ve romatizmal hastalıklar gibi başka önemli hastalıklara sebep olabilir.