Bazı çocuklar çok mükemmeliyetçi olup istedikleri olmayınca hem annesini hem babasını sinir krizi geçirecek noktaya getirebilir. Bazı çocuklar hatalarını kabul etmekte zorlanırlar ve hata yaptıklarında kendilerini küçük düşürülmüş hissederler.

Peki bir mükemmeliyetçi çocuğu kendi hatalarıyla nasıl barıştırabiliriz ? Onlara nasıl davranmalıyız. Nar Sanat Anaokulu olarak sizlere bu konu hakkında tavsiyede bulunmak istedik.

Duygularını anlatmasını sağlayın  

Çocuklar, ebeveynlerine endişeleri hakkında konuşabilmeli ve içinde bulundukları durumla ilgili duygusal ifadelerinin geliştirilmesine yardımcı olunmalıdır. Çocuklar kendilerini endişeli yapan şeyleri konuştuklarında, ebeveynler onları tekrar tekrar bu tetikleyicilere maruz bırakmalıdır. Bu yöntem özellikle sosyal kaygısı olan çocuklarda işe yaradığı görülmüştür. Duyguların dışavurumu ve ifade edilmesi çocukları her zaman rahatlatan yöntemlerden biridir.

Bakış açısını değiştirin

Anne ve babalar çocukların mükemmeliyetçi düşüncelerini değiştirmelerine yardımcı olabilirler. Bu yardımı, çocukların olaylara
farkı taraftan da bakılması gerektiğini öğreterek başlayabilirler. Bu durum çocuğun farkındalık kazanması, problem çözmeyi öğrenmesi ve farklı bakış açıları geliştirmesi konusunda yardımcı olacaktır. 

Çocuğunuzun yanında konuşurken konuşmalarınıza dikkat edin

Çocuğunuz, sizin kaygılı ve sıkıntılı olduğunuz durumlarda olaylara nasıl tepki verdiğinizi izleyebilir. Bu noktada sizi örnek alabilirler. 
Çocuğunuz bir şey yaptığında, “mükemmel görünüyor” demek yerine, “yaptığın için memnun olduğunu görüyorum, bunun için çaba göstermen çok güzel” diyebilirsiniz. 

Sonuçları değil, çabasını takdir edin

Çocuğunuz sınavdan çok iyi bir not aldığında övmekten vazgeçin. Bunun yerine onu, sıkı çalıştığı için, başkalarına nazik davrandığı veya iyi bir arkadaş olduğu için övün. Başarının, yaşamdaki tek önemli şey olmadığını ona belirtin. 

Başarısızlık hikayelerinizi ona anlatın

Geçmişte yaşadığınız başarısızlıkları çocuğunuza anlatarak mükemmel olmadığınızı açıkça belirtin. Başarısızlığınızla nasıl başa çıktığınızı ve birçok ders çıkardığınızı, tüm bunların başarıya giden yolda önemli olduğunu belirtin.

Beklentilerinden emin olun

Çocuğunuzun mükemmel olması için ona baskı yapmadığınızdan emin olun. Bu noktada çocuğunuzdan fazla bir şey bekleyemediğinizi belirtin ve makul beklentiler oluşturun.

Gerçekçi olun hedeflerinizi ona göre belirleyin

Çocuğunuzla ulaşmak istediği hedefler hakkında konuşun. Hedefleri mükemmellik gerektiriyorsa, onunla gerçekçi olmayan yüksek hedefler koymanın tehlikeleri hakkında konuşun ve daha gerçekçi hedefler oluşturmasına yardımcı olun.

Çocuğunuza ” özşefkat ” kelimesini aşılayın

Çocuğunuza, özeleştirinin aksine özşefkat kullanmasını öğretin. Çocuğunuza, hata yaparken bile kendinize nezaket gösterdiğinizi göstermek  için yüksek sesle konuşun. Şunu söyleyin, “Bugün kapanmadan önce bankaya gitmeyi unuttum. Yarın daha iyisini yapmaya çalışacağım” veya  “Ocağa dikkat etmedim ve akşam yemeğini yaktım. Bir daha yemek yaparken dikkat edeceğim