Hamilelik döneminde annenin beslenmesi kendi kadar bebeğinde sağlığı açısından önemli. Vejetaryen olan anneler beslenme konusunda hep aklında bir soru ile dolaşır. ” Acaba bebeğim yeteri kadar besleniyor mu ? “

Bizde Nar Sanat Anaokulu olarak bu çok merak edilen sorunun cevabını bu haberimizde vermek istedik.

Vejetaryen beslenmeye devam edebilirsiniz

Hamilelik zamanında hem annenin hem de bebeğin ihtiyaçları artmaktadır. Anne olacak kişi bu zamanda protein başta olmak üzere daha fazla enerji ve besin ögelerine ihtiyaç duyar, annenin yeteri kadar beslenmemesi bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli risk taşır.

Annenin yeteri kadar beslenememesi kilo kaybına yol açarken, anemi, diş çürükleri, kemik yapısının bozulması gibi hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik döneminde en sık rastlanan kabızlık sorunu yüksek posa oranı içeren vejetaryen beslenme ile büyük oranda giderilmektedir. Bebeğin sinir sisteminin gelişmesi bakımından hayati önem taşıyan folik asit desteği de vejetaryen beslenmede yüksek oranda bulunmaktadır.

Bolca süt ve yumurta yiyin

Kalsiyum ve B12 vitamini hamilelik döneminde hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Vejetaryen beslenen anne adaylarının gebelik süresince yeterli kalsiyum ve B12 vitamini almaları oldukça kolaydır. Yumurta, süt ve süt ürünleri tüketen vejetaryen anne adayları bu dönemde beslenme düzenlerine bu besinlerden bir veya iki porsiyon daha ekleme yapmaları yeterli olabilmektedir. Yeterli kalsiyum ve B12 vitamini alamayan anne adaylarının kemik ve diş yapılarında sorunlar yaşanabildiği unutulmamalıdır.

Vitamin ve mineralleri besinlerden alın 

Vejetaryen beslenme şekli daha az kalori ve yağ içerdiği için kilo kontrolü daha kolay olmaktadır. Hamilelik döneminde anne adayları günde fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Gebelik süresince yeterli enerji alınmadığında, fetüs yeterli ağırlık kazanamayabilmektedir. Hamilelik döneminde yeterli folik asit, demir ve kalsiyum sağlayacak besin kaynaklarını bulmada zorluk çekilebilir. Doktor tavsiyesiyle kullanılan vitamin hapları bile yanlış beslenmenin olumsuz etkilerinin önüne geçemeyebilir. Vitamin ve mineralleri besinlerden temin etmenin en sağlıklı yol olduğu bilinmelidir.