Uzmanlar çocukların doğası gereği benmerkezci olduğunu dile getirirken, anne ve babanın çocuğa farklı mesajlar vermesinin, çocuğun bunlardan kendisine uygun olanı seçmesine neden olacağını hatırlatıyor.

Farklı mesajlar vermenin, davranış ve tutum konusunda anne ve babanın çocuğu yönlendirmesi yerine, çocuğun anne babayı yönlendirmesine olanak tanıdığını kaydeden uzmanlar, bu nedenle farklı mesajlar vermekten mutlaka uzak durmak gerektiğini vurguluyor.

Başta ne kadar çocukların benmerkezci olduğunu işaret etsek de, insanın genetik yapısında var olan hak duygusunu anne babanın harekete geçirmesi gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğa erken çocukluk döneminden itibaren hak duygusunun aşılanmasını tavsiye ediyor.

Uzmanlar çocukların anne babalarının kendilerine hakkaniyetli davrandığını fark ederse, kendilerini daha güvende hissedeceklerini savunurken, bunun için tutarlı davranan, dün söylediğin tam tersini bugün söylemeyen, ebeveynlere ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

Ebeveynlerin çocuğa ödül veya ceza vermeyi aralarında değerlendirmesi sonrasında da uzlaşma üzerine çocuğa ödül veya ceza verilmesi gerektiğini dile getiren uzmanlar, çocuğun yanındayken babanın annenin verdiği cezayı veya ödülü fazla bulduğunu ifade etmesinin çocuğun aklını karıştıracağı uyarısında bulunuyor.