Ebeveynler çocuklarının hep iyiliğini düşünür ve onlar için doğru kararlar almaya çalışır. Ama bazı kararlar çocuğunuzun psikolojisinde olumsuz etki bırakabilir. Uzmanlar zorunlu olmadıkça okul değişikliği yapılmaması gerektiğini, çocukların yeni bir sosyal ortama adapte olması için zaman gerektiğini söylüyor.

Okulun çocuk ve ergenlerin sosyal becerilerini geliştirebileceği önemli bir sosyal deney alanı olduğunu belirten uzmanlar, çocuk için sosyal ilişkilerini oluşturduğu okuldan ayrılıp başka bir okulda yeni bir sosyal alan oluşturmasının çocuklar için zor ve sıkıntılı olabileceğini, bu süreçte ebeveyn ve öğretmenlerin çocuk üzerindeki desteğin çok önemli olduğunu belirtti.

Okul değişikliği sosyal becerileri gelişmiş bir çocuk için bu durum zorlayıcı olmayacak, sadece biraz zaman alacaktır. Sosyal beceri eksikliği olan çocuklar için ise okul değişimi olumsuz bir etki oluşturabilmektedir. Bu nedenle zorunlu olmadıkça kurulu düzeninin bozulmaması yani okul değişikliği yapmamak gerekir.

Çocuğun sıkıntılarını dinlemek, birlikte çözüm üretmeye çalışmak ve sosyal ilişkilerin oluşmasına biraz zaman vermek konusunda konuşmak çocuk üzerinde yararlı olacaktır.

Okul değişikliğini zorunlu olarak yapmışsanız, çocuğunuzun sınıftaki diğer kişilerle yaşadığı deneyimleri sizinle paylaşması konusunda desteklemelisiniz. Yeni bir sosyal ortama adapte olmak için zaman gerekir.

Sosyal ilişkiler, iletişim becerileri ve sosyal gelişim çocukların kişilik gelişimi üzerinde önemli bir etkiye neden olmaktadır. Eğer çocuğunuz okulda sosyal ilişkiler kurmak konusunda sıklıkla sorun yaşadığından bahsediyorsa bu aşamada bir uzmandan yardım alınmalıdır ki ileri de daha büyük sorunlarla karşılaşılmasın.