Sadece yetişkinler için değil, çocuklar içinde hedefler belirlenmesinin önemli olduğunu belirten uzmanlar, özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde belirlenecek hedeflerin hayatın gerisi için çok önemli olduğunu hatırlatıyor.

Hedef belirlemenin ne istediğini bilmekle, kendini güvende hissetmekle ve başarılı olacağını bilmekle ilgili bir durum olduğunun altını çizen uzmanlar, çocuk ve ergenlerin hedef koyabilme becerisinin gelişmesinde anne ve babalara büyük görev düştüğünü savunuyor.

Peki ama anne ve babalar hedef belirleme konusunda nasıl bir yol izlemeli?

Bir hayalin, bir düşüncenin tarih veya zaman belirleyip, eylem planıyla desteklenmesi ve harekete geçirilmesi anlamına gelen hedefin, yetişkinler için olduğu kadar çocuk ve ergenler içinde önemli olduğunu paylaşan uzmanlar,
aslında hedeflerin anne karnından ölüme dek uzanan bir süreç olduğunun altını çiziyor. Bu uzun süreçlerin en önemlilerinin “0-2 yaş”, “okul öncesi”, “okul dönemi” ve “ergenlik dönemi” olduğunu belirten uzmanlar, özellikle bu dönemlerde ebeveynlerin cesaretlendirici bir tavır takınması gerektiğini işaret ediyor. Çocuklara kısa ve basit adımlar sunmanın doğru atılacak bir adım olacağını vurgulayan uzmanlar, çocukların hedef koyabilme becerisini ne kadar erken kazandırılırsa o kadar yararlı olacağını paylaşıyor.

Farkında olmadan anne ve babaların özellikle okul öncesi dönemde çocukları için pek çok hedef belirlediğini açıklayan uzmanlar, sütten kesme, çatal bıçak kullanımı, tuvalet eğitimi gibi durumlarında bunların içinde yer aldığını kaydediyor.

Zamanla bireyselleşen çocuğun kendisi için de hedefler belirlediğini vurgulayan uzmanlar, aslında çocukların hedef belirlemeyi ebeveynlerinden öğrendiğinin altını çiziyor.

Yaş dönemine uygun olacak şekilde basit ve uygulanması kolay hedefler belirlenmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, bunların çocuğun çizgileri taşırmadan boyama yapabilmesi, oyuncağın amacına göre kullanımı, yeni bir şarkı öğrenmesi gibi dönemsel hedefler olabileceğini ifade ediyor.