Uzmanlar ebeveynlerin çocukları ile ilişkileri sırasında kendilerini yetersiz ve çaresiz hissettiği anlar olabileceğini, burada anne babaların hemen uzmanlara başvurarak yardım alması gerektiğini hatırlatıyor.

Anne babaların çocuklara pek çok şeyi şartlı olarak verebileceğini ancak sevgiyi “kayıtsız, şartsız” vermek zorunda olduklarını kaydeden uzmanlar,  size nasıl davranılmasını istiyorsanız çocuklara da öyle davranılması gerektiğinin üzerinde duruyor.

Ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdiği zamanın süresinin değil, kalitesinin büyük önem taşıdığını da ifade eden uzmanlar, çocukların davranış bozukluklarının çoğunun öğrenilmiş olduğunun da altını çiziyor.

Çocuğunuzun bu davranışları ya başka birinin davranışlarını taklit ederek veya davranışlarına verilen tepkiyi göstererek kazandığını vurgulayan uzmanlar, bu nedenle çocuğunuza örnek olmaya gayret etmeniz gerektiğini de belirtiyor.

Ebeveynlerin çocuklarına okul başarıları ile gelecekteki yaşam biçimlerinin ilişkisini mutlaka açıklaması gerektiğini savunan uzmanlar,  anne babalarını kitap okurken gören çocukların okuma sevgisinin de gelişeceğini ifade ediyor.