Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul öncesi eğitiminde Müzelerin yerinin kabul edilmesinin ardından ülkemizde gerçekleştirilen çalışmalar çağdaş eğitim standartlarının bir programa oturmasını da sağladı.

Okul dışı gezilerin, özellik de müzelerden yararlanmayı gerektiren uygulamaların erken çocukluk döneminde öğretmenler tarafından iyi planlanması gerektiğini ortaya koyan pek çok araştırma olduğunu da hatırlatmalıyız.

Okul öncesi çocukların belli zaman dilimiyle sınırlı tutulan okul gezileriyle öğrendiklerini çabuk unuttuklarını, bu nedenle müze gezilerinin gezi öncesi, müze gezisi ve müze gezisi sonrası olarak üç bölümde planlanması gerektiğini ifade etmekte fayda görüyoruz.

Müze gezilerinin dolaylı bir eğitim olduğunu belirten uzmanlar, çocukların mutlaka müze gezisi öncesinde gidilecek müzeye hazırlanması gerektiğini ve bu hazırlanma etkinliklerinin geziden en az üç gün önce gerçekleşmesinin şart olduğunu vurguluyor.

Müze gezisi sırasında da müze gezisinde çocukların ne kazanması isteniyorsa mutlaka onun üzerinde durulması gerektiğini kaydeden uzmanlar, çocukların müze içinde geçirecekleri zamanın, dikkat süreleriyle kısıtlı olduğunu da belirtiyor.

Okul öncesi öğrencilerle gerçekleştirilen müze gezilerinin mutlaka tematik olması gerektiğinin de üzerinde duran uzmanlar, “müze müzedir” diyerek herhangi bir müzenin seçilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor.